شناسهٔ خبر: 181646 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

آیت‌الله خاتمی: دشمن در پی تخریب وحدت ملی و تضعیف امنیت کشور است

خاتمی خطیب جمعه تهران، گفت: دشمن در پی تخریب وحدت ملی و تضعیف امنیت کشور است و آن‌ها در این زمینه توطئه‌هایی دارند، رهبر انقلاب فرمودند که ما هم محکم در برابر توطئه‌های آن‌ها ایستاده‌ایم و توطئه‌های آن‌ها را خنثی می‌کنیم و به فضل خدا نمی‌توانند هیچ غلطی انجام دهند.

به گزارش «نماینده» حجت‌الاسلام و المسلمین سیداحمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به بیانات امام علی (ع) مبنی بر رعایت تقوا در تمامی عرصه‌ها تصریح کرد: هفته گذشته مصادف با چندین رحلت و شهادت بود که یاد آنها را گرامی می‌داریم؛ ۱۴ شهریورماه شهادت آیت‌الله صدوقی دادستان کل کشور و سرتیپ وحید دستجردی توسط منافقین، ۱۹ شهریورماه رحلت آیت‌الله طالقانی اولین امام جمعه تهران بعد از انقلاب و ۲۰ شهریورماه شهادت آیت‌الله سید اسدالله مدنی نماینده امام و امام جمعه تبریز بود.

وی همچنین با اشاره به زلزله مراکش و سیل و طوفان در شرق لیبی گفت: به برادران و خواهران مراکش تسلیت می‌گویم در لیبی سیل بی‌سابقه‌ای رخ داد که شهروندان فراوانی به رحمت خداوند رفتند.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید تصریح کرد: مهرماه بشارت‌دهنده بهار دانش است که آن را به آموزش و پرورش، حوزه‌های علمیه و آموزش عالی و دانشگاه‌ها تبریک می‌گویم و امیدوارم سال تحصیلی جدید برای دانش پژوهان عزیز کشورمان توام با سراسر موفقیت باشد.

دیدار رهبری با مردم سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی کلیدی بود

خاتمی با بیان این‌که مقام معظم رهبری در یک ماه گذشته رهنمودهای بسیار فراوانی داشتند که خطبای نماز جمعه به آن پرداختند، اضافه کرد: رهبری بیاناتی درباره اربعین در دیدار با هیات دولت و فرماندهان سپاه داشتند اخیرا هم مردم سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی دیداری با مقام معظم رهبری داشتند که از آن دیدارهای کلیدی بود و ضد انقلاب را خیلی سوزاند.

وی توضیح داد: بعد از این دیدار برخی می‌گفتند به دیگران لباس بلوچی پوشانده و آورده‌اند. دیگری می‌گفت به آنها پول داده‌اند. اینها نشان می‌دهد که خیلی سوخته‌اند مثل آن است که در زمان راهپیمایی‌های قبل از انقلاب شاهی‌ها چرت و پرت می‌گفتند که به مردم پول داده‌اند و مردم اصلا در راهپیمایی نیستند و همه نوار است که بعد مردم شعار دادند که نوار که پا ندارد. آنها واقعیت را نپذیرفتند و سرنگون شدند. ۴۴ سال است که خمیازه می‌کشند و هی می‌گویند ۶ ماه دیگر و یکسال دیگر اتفاق می‌افتد اما در ۴۴ سال گذشته خمیازه کشیده و تا ابد هم خمیازه می‌کشند.

آمریکا می‌خواهد بر روی اختلافات قومی و مذهبی، جنسیت و مساله زن بدمد

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در این دیدار تصریح کرد: مقام معظم رهبری مطلبی فرمودند مبنی بر این‌که آمریکا مجموعه‌ای را برای بحران سازی در کشور تولید کرده که در بحران‌ها دمیده و تحریک کند؛ در ایران می‌خواهند روی اختلافات قومی و مذهبی، جنسیت و مساله زن بدمد و برایمان گرفتاری و مشکل ایجاد کرده و ضربه بزند، جواب ما همان است که رهبری فرمود «شتر در خواب بیند پنبه‌دانه» به فضل خدا همانطور که در گذشته ناکام ماندند اکنون و بعد از آن هم ناکام می‌مانند.

خاتمی با بیان این‌که دشمن در حال تخریب وحدت ملت و تضعیف امنیت کشور است، ادامه داد: آنها به دنبال توطئه هستند اما همانطور که آقا فرمودند ما محکم مقابل آنها ایستاده و توطئه‌شان را خنثی می‌کنیم و به فضل خدا هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند.

پیاده‌روی اربعین نماد همدلی دو ملت ایران و عراق بود

وی با اشاره به راهپیمایی اربعین اظهار کرد: حدود چهار میلیون نفر از کشورمان در این راهپیمایی شرکت کردند که این یک رزمایش خدایی بی‌نظیر بود، طبق آمار آستان حضرت عباس (ع) بیش از ۲۲ میلیون نفر در پیاده‌روی اربعین بودند «لبیک یا حسین» می‌گفتند؛ پیاده‌روی اربعین هیچ تحلیلی جز عشق ندارد که جوان، پیر، بچه، سالم و مریض در آن حضور داشتند. پیاده‌روی اربعین نماد همدلی دو ملت ایران و عراق بود، از مردم و دولت عراق و حشد الشعبی در پذیرایی و تکریم ایرانیان تشکر می‌کنیم که سنگ تمام گذاشتند. در فضای مجازی دیدیم که در زمان جمع شدن موکب‌ها گریه می‌کردند که جای گریه هم دارد چون این راهپیمایی نماد همدلی دو ملت بود.

امام جمعه موقت تهران با بیان این‌که پیاده‌روی اربعین رزمایش مساوات، همدلی و همراهی بود، اضافه کرد: در موکب‌ها با عشق پذیرایی می‌کردند و حتی به مردم التماس می‌کردند، خداوند امسال توفیق داد که از نزدیک اینها را ببینم واقعا مواکب برای پذیرایی التماس می‌کردند که نام این مواسات و همدلی است.

از دولت و فرمانده نیروی انتظامی برای ارائه خدمات در پیاده‌روی اربعین تشکر می‌کنم

وی ادامه داد: آنچه در پیاده‌روی اربعین انجام شد مردمی بود و یک ریال از بودجه دولتی در مواکب خرج نشد، بیش از چهار میلیون نفر از ایران حضور پیدا کردند که طبیعتا به امنیت و تسهیل در رفت و آمد نیاز داشت. وظیفه دولت انجام این کارها بود و انصافا کم نگذاشت. از دولت و فرمانده نیروی انتظامی تشکر می‌کنم که گل کاشتند و خدمات عالی ارائه کردند. از همین رو است که این عرصه مملو از خدمات مردمی برای ایران و عراق بود کما این‌که یکی از مسئولان عراق که موکب ۳۰۰۰ نفری داشت می‌گفت که یک ریال از بودجه دولتی در این موکب نیامده حتی به او پیشنهاد بودجه کردند که قبول نکردند.

وی پیاده‌روی اربعین را کلاس پایبندی به دین توصیف و اضافه کرد: چهار میلیون نفر ایرانی و تعداد زیادی زن و مرد در پیاده‌روی حضور داشتند که آنها حجاب فاخر و حجاب چادر داشتند، این درس اخلاق و دین است. تاثیر پیاده‌روی اربعین را می‌توان از عصبانیت ضد انقلاب دید. وقتی یک حادثه کوچک در نقطه‌ای از دنیا رخ می‌دهد فضای مجازی‌شان را پر می‌کنند اما ۲۲ میلیون آدم در ایام اربعین حضور پیدا کرده و «لبیک یا حسین» گفتند ولی رسانه‌های آنها پوشش ندادند و ناراحت هستند؛ از خشم‌تان بمیرید.

خطیب نماز جمعه تهران همچنین بیان کرد: بعضی‌ها می‌گفتند که این مانور تبلیغاتی است. به آنها می‌گویم معنی مانور تبلیغاتی چیست. اول این‌که اگر دولتی آنقدر قدرت داشته باشد که ۲۲ میلیون نفر را در یک مسیر واحد قرار دهد آن دولت، دولت اول منطقه و قدرتمندترین حکومت است. ثانیا مگر ناراحت هستید که پیام امام حسین (ع) تبلیغ شود این مانور تبلیغاتی امام حسین (ع) است که آتش عشق حسین روز به روز بیشتر شود.

جنگ تمام شده اما فرهنگ جهاد تمام شدنی نیست

خاتمی با اشاره به آغاز هفته دفاع مقدس از هفته آینده تصریح کرد: به استقبال هفته دفاع مقدس می‌رویم که جنبه تکریم فرهنگ جهاد و شهادت دارد، جنگ تمام شده اما فرهنگ جهاد تمام شدنی نیست. خدا نیاورد آن روزی که این فرهنگ پایان پذیرد.

وی اضافه کرد: ارزش والای جهاد فقط برای دوره جنگ نیست، ایثارگران یعنی رزمندگان، جانبازان، آزادگان و خانواده‌های معظم شهدا تا پایان نور چشم هستند. مردم و مسئولان به پاس ارزش‌های جهاد وظیفه تجلیل از ایثارگران را دارند؛ دشمن در پی خاموش کردن ارزش‌های الهی است که ما با تجلیل از فرهنگ جهاد و شهادت اجازه خاموش شدن این فرهنگ را نمی‌دهیم.

به گزارش ایسنا، خطیب نماز جمعه تهران همچنین در خطبه اول با تبیین مباحث توحیدی و لزوم عشق به خدا، به ایام شهادت پیامبر (ص)، امام حسن (ع) و امام رضا (ع) اشاره و اظهار کرد: محبت به خدا نماد و نمودی دارد که آن هم عشق به اولیای خداست وقتی اهل بیت (ع) را دوست داشته باشیم یعنی باید راه آنها را دوست بداریم پیاده‌روی اربعین یعنی ما عاشق امام حسین (ع) و اخلاص و ایثار هستیم. زیارت امام رضا (ع) یعنی راه امام را می‌رویم سبک زندگی دینی آن است که امام رضا (ع) چه طور زندگی کرد و ما هم آن طور زندگی می‌کنیم و این‌که با خدا و مردم چگونه باشیم.

خاتمی با اشاره به اهمیت نماز اول وقت تصریح کرد: برکت خانه به نماز اول وقت است، زمانی در جامعه مدرسین محضر رهبری بودیم در وسط صحبت‌هایشان اذان گفتند آقا فرمود که با اذان حرف زدن لجبازی با نماز است نماز می‌خوانیم و بعد ادامه حرف را می‌گوییم؛ این روشی است که باید سرلوحه باشد که همان سبک زندگی اهل بیت (ع) است.

نظر شما