شناسهٔ خبر: 181550 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: مهر

لزوم افزایش نظارت بانک مرکزی بر خرید و فروش ارز توسط بانک‌ها

دیوان محاسبات رئیس دیوان محاسبات با تاکید بر لزوم افزایش نظارت بانک مرکزی بر خرید و فروش ارز توسط بانک‌ها، گفت: بی‌توجهی به این مقوله دولت را ناچار می‌کند با استقراض از صندوق توسعه ملی خود را مقروض کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید احمدرضا دستغیب در نشست بررسی گزارش‌های فنی و تخصصی دیوان محاسبات با حضور جمعی از معاونین، مشاورین و حسابرسان این نهاد نظارتی، با اشاره به ضرورت ورود دقیق دیوان محاسبات به گزارش‌ها در حوزه فروش نفت، اظهار داشت: در گزارش‌های فروش نفت باید به تفکیک قیمت تمام شده در بخش‌های «بالادستی»، «میان دستی» و «پایین دستی» به دقت تحت رصد قرار گیرد.

وی با نقد بنگاه داری بانک‌ها در کشور، افزود: تهاترهای بی ضابطه در نظام بانکی، باعث انباشت رسوبات سنگین می‌شود؛ این موضوع بانک‌ها را صاحب منابعی کرده که از دیدرس نظارتی خارج شده و تولید رانت می‌کند.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور با مهم قلمداد کردن مقوله «زمان» در نظام مالی، گفت: باید بازه زمانی در زمینه دریافت‌ها و پرداخت‌ها کاملاً معین باشد، همچنین لازم است تا در خصوص «تنفس زمانی» نیز دقت عمل داشت چراکه یک وقت تنفس، ناظر بر تولید است و وقتی دیگر ناظر بر رسوب و این دو با یکدیگر بسیار متفاوتند.

وی همچنین با تاکید بر لزوم افزایش نظارت بانک مرکزی بر خرید و فروش ارز توسط بانک‌ها، خاطرنشان کرد: همواره باید آثار مترتب از تصمیم گیری‌های اقتصادی را بررسی کرد، چون بی توجهی به این مقوله مهم، دولت را ناچار می‌کند تا با استقراض از صندوق توسعه ملی یا انتشار اوراق مشارکت، خود را مقروض کرده و نتواند برنامه‌هایش را به خوبی اجرا کند.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور در خاتمه با یادآوری فرمایش رهبر معظم انقلاب در خصوص اصرار دولت‌ها در استقراض از صندوق توسعه ملی، اظهار داشت: تلاش دیوان محاسبات، ممانعت از استفاده بلاوجه منابع صندوق است تا آن را برای نسل‌های آینده حفظ کنیم.

در این نشست گزارش‌های «بررسی عملکرد صندوق توسعه ملی در خصوص میزان تبدیل ارز به ریال برای تملک بانک سینا»، «بررسی عملکرد صندوق توسعه ملی در خصوص میزان مشارکت در تثبیت بازار سرمایه» و «عملکرد منابع و مصارف ۴ ماهه تبصره ۱۴ ماده واحده قانون بودجه ۱۴۰۲ کل کشور» قرائت شد و حاضرین در خصوص آن به بحث و تبادل نظر پرداختند.

نظر شما