شناسهٔ خبر: 180257 - سرویس جامعه
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

جزئیات مصوبات مجلس برای حمایت از خانواده و فرزندآوری

فرزند آوری عضو کمیسیون تلفیق مجلس توضیحاتی پیرامون جزئیات مصوبات بودجه‌ای مجلس جهت حمایت از خانواده و فرزند آوری ارائه کرد.

به گزارش «نماینده»، احسان ارکانی عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ مجلس شورای اسلامی ، با اشاره برخی از مصوبات بودجه‌ای مجلس در زمینه حمایت از خانواده و فرزند آوری ،گفت: کمیسیون تلفیق مصوباتی در زمینه حمایت از تشکیل خانواده داشت که این مصوبات در جلسه علنی نیز با اکثریت آرا به تصویب نمایندگان رسیدند.

وی در توضیح برخی از این مصوبات مجلس گفت: یکی از این مصوبات مربوط به تخفیف مالیاتی ۱۵ درصدی به خانواده‌ها برای تولد فرزند سوم به بعد است که بر اساس آن خانواده‌هایی که فرزند سوم آنها از آبان ماه ۱۴۰۰ به بعد متولد شده باشد را مشمول تخفیف ۱۵ درصدی مالیاتی به ازای هر فرزند کردند.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ادامه داد: این مصوبه در راستای تحقق ماده(۱۸) قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده است که میزان معافیت مالیاتی اشخاص حقیقی را به ازای فرزند سوم و بیشتر که از آبان ماه سال ۱۴۰۰ به بعد متولد شده‌اند، به ازای هر فرزند مشمول ۱۵ درصد افزایش در تخفیف مالیاتی می‌شوند.

ارکانی با بیان اینکه نمایندگان در جریان بررسی لایحه بودجه مصوبه‌ای داشتند که بر اساس آن ۲ میلیون تومان سهام به‌ازای تولد هر فرزند از سال ۱۴۰۲ اختصاص می‌یابد، گفت: طبق این مصوبه مجلس دولت را مکلف کرد به ازای هر فرزند که از ابتدای سال ۱۴۰۲ متولد خواهد شد، مبلغ ۲۲ میلیون ریال تا سقف ۲۲ هزار میلیارد ریال صرفاً جهت خرید واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری معامله در بورس به نام فرزند اختصاص دهد.

وی ادامه داد: همچنین نمایندگان مصوبه‌ای داشتند که بر اساس آن به خانواده‌های دارای ۴ فرزند و بیشتر، خانه یا زمین رایگان اختصاص یابد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اضافه کرد: بر اساس این مصوبه به‌منظور حمایت از خانواده و تحقق جوانی جمعیت، وزارت راه و شهرسازی مکلف شد در سال ۱۴۰۲ یک قطعه زمین یا واحد مسکونی ‌به‌صورت رایگان طبق شرایط مندرج در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به خانواده‌های دارای ۴ فرزند و بیشتر زیر ۲۰ سال، چهار قلو و بیشتر اختصاص دهد.

ارکانی با بیان اینکه با تصمیم نمایندگان وام فرزند آوری نیز افزایش یافت، گفت: طبق این مصوبه برای فرزندانی که از سال ۱۴۰۰ به بعد به دنیا آمده‌اند تسهیلات قرض‌ الحسنه فرزندآوری پرداخت می‌شود که به ازای فرزند اول سیصد میلیون ریال، به ازای فرزند دوم ششصد میلیون ریال ، فرزند سوم نهصد میلیون، فرزند چهارم یک میلیارد و دویست میلیون و همچنین ‌به ازای فرزند پنجم و به بعد یک میلیارد و پانصد میلیون ریال وام پرداخت خواهد شد.

وی گفت: همچنین نمایندگان در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ مصوب کردند که به خانواده‌ های فاقد مسکن که از ابتدای سال ۱۳۹۹ به بعد صاحب فرزند سوم یا بیشتر شده‌اند ۲۰۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن پرداخت شود.

نماینده نیشابور در پایان گفت: علاوه بر این نمایندگان مجلس در جهت حمایت از تشکیل خانواده وام ازدواج را نیز به ۱۸۰ میلیون تومان افزایش دادند.

نظر شما