شناسهٔ خبر: 174142 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

یک نظریه درباره اختصاص ارز دولتی تا پایان سال/ در ارز ۴۲۰۰ تومانی رانت زیادی وجود دارد

آزادی خواه سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه مطمئن هستیم که در ارز دولتی رانت و سوء استفاده زیاد وجود دارد، گفت: در بحث ارز دولتی با چالش جدی مواجه هستیم.

به گزارش «نماینده» حجت‌الاسلام احد آزادی‌خواه سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی درباره تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده‌ها اظهار داشت: تاکنون در رابطه با تخصیص ارز دولتی به نهاده‌ها هیچ مشکلی نداشته‌ایم ممکن است تأخیری در اختصاص ارز بوده اما اصل موضوع تخصیص انجام شده است؛ دولت این موضوع را در لایحه دیده و مجلس نیز آن را تصویب کرده است.

وی با بیان اینکه ما در فرایند توزیع نهاده‌ها مشکل داریم، افزود:برخی از شبکه‌ها به یکدیگر متصل نیستند و بعضا سامانه‌ها با هم لینک نیستند؛ در نتیجه اشکالی پیش می‌آید که بر اثر این مسئله بازار سیاه به وجود می‌آید؛ یعنی دامدار یا تولیدکننده نمی‌تواند نهاده‌ای را در سامانه پیدا کند اما در بازار سیاه هر چه بخواهد وجود دارد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر اینکه در زمینه توزیع نهاده‌ها ۹ اشکال وجود دارد، ادامه داد:یکی از مهم‌ترین اشکالات حمل نهاده‌ها است که این موضوع بسیار طولانی بود و در بنادر ما انبار نهاده‌ها وجود داشت اما مردم منتظر بودند و به دست تولیدکننده هم نمی‌رسید.

حجت‌الاسلام آزادی‌خواه در همین راستا افزود: اخیرا با کمک سازمان راهداری کمی حمل نهاده‌ها سرعت گرفته و از طرفی هم شرکت راه‌آهن پای کار آمده و با کمک ناوگان ریلی کار با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در بحث قیمت و ارز دولتی هم با چالش جدی مواجه هستیم، گفت:ارز دولتی که از سرمایه ملت هزینه می‌شود، مطمئن هستیم که در آن رانت و سوء استفاده زیاد وجود دارد، یک نظریه این است که ما در چند ماه پایانی سال ارز را آزاد کنیم و نهاده با ارز آزاد وارد شود و ما آن مقدار ارز یارانه‌ای که به وارد کننده داده می‌شد در اختیار مصرف‌کننده و سرپرستان خانوار قرار بگیرد تا آن‌گونه که صلاح می‌دانند هزینه کنند.

نماینده مردم ملایر در مجلس افزود: مقایسه بین نهاده و محصول عادلانه نیست یعنی در بخش قیمت‌گذاری برای لبنیات و گوشت ما باید واقعیاتی را در نظر بگیریم که یارانه را به کشاورز و تولیدکننده بدهیم نه‌اینکه از آنها یارانه بگیریم؛ اینکه ما نهاده را با قیمت سنگین به کشاورز و تولیدکننده بدهیم اما به همان قیمت محصول را از آنها خریداری نکنیم درست نیست که باید گفت در بحث گندم این حل و در بحث شیر نیز یک مرحله انجام شده است.

نظر شما