شناسهٔ خبر: 173807 - سرویس فرهنگ
نسخه قابل چاپ منبع: آنا

حدادعادل در مراسم افتتاحیه پژوهشکده غرب شناسی:

غرب زدگی یا غرب شناسی تنها در حوزه سیاسی تعریف نمی‌شود

دکتر حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی گفت: غرب شناسی یا غرب زدگی تنها در حوزه سیاسی تعریف نمی‌شود، بلکه از نظر اجتماعی و فرهنگی نیز قابلیت بررسی دارد.

به گزارش «نماینده» غلامعلی حداد عادل در مراسم افتتاحیه پژوهشکده غرب شناسی که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی برگزار شد، اظهار کرد: تمدن غرب اهمیت بسیاری دارد؛ چرا که با شناخت این تمدن بهتر می‌توان تصمیم گیری کرد. در حال حاضر برای انجام هر فعالیتی باید ابتدا شناخت کافی از غرب داشت. البته غرب شناسی یا غرب زدگی تنها در حوزه سیاسی تعریف نمی‌شود، بلکه از نظر اجتماعی و فرهنگی نیز قابلیت بررسی دارد.

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی با بیان اینکه غرب زدگی عوامانه در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: این غرب زدگی نتیجه نشناختن غرب توسط خواص یعنی استادان و اندیشمندان است.

حدادعادل ضمن تشریح محورهایی که می‌تواند مبنای تحقیقات پژوهشکده غرب شناسی قرار گیرد، افزود: استادانی که قصد دارند در این پژوهشکده راهنمای دانشجویان باشند، باید خودشان غرب و آسیب‌های آن را به خوبی مطالعه کرده باشند.

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی ضمن تشریح ابعاد تمدن غربی به جنبه نرم‌افزاری و سخت افزاری، تصریح کرد: در فلسفه غرب همه چیز به انسان، عقل انسانی و تجربه اکتفا می‌کند؛ اما فلسفه در شرق تنها بر محور خدا پایه ریزی شده است.

نظر شما