شناسهٔ خبر: 173181 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

نوش آبادی با شاره به بیانیه اخیر شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران:

طرح شکایت از ایران بابت جزایر سه گانه هیچ مبنای حقوقی ندارد

نوش آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با رد اتهمات وارده شده به ایران در بیانیه اخیر شورای همکاری خلیج فارس گفت: از آنجایی که ایران بر جزایر سه گانه حاکمیت دارد طرح ادعاها درباره این موضوع هیچ مبنای حقوقی ندارد.

به گزارش «نماینده» حسین نوش آبادی با اشاره به بیانیه اخیر شورای همکاری خلیج فارس علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: بخشی از این بیانیه حرف‌های تکراری است که شورای همکاری خلیج فارس درباره جزایر سه گانه همواره مطرح می کند و هیچ‌ موضوعیت حقوقی  ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: اگر بخواهند بحث جزایر سه گانه را در محاکم حقوقی بین‌المللی مطرح کنند به نتیجه‌ای نخواهد رسید به این دلیل که ایران بر جزایر سه گانه حاکمیت دارد بر اساس حقوق بین‌الملل هیچ کشوری نمی‌تواند از ایران شکایت کند.

وی افزود: در ارتباط با ادعای شورای همکاری خلیج فارس پیرامون احترام متقابل، حقوق بین‌الملل در چارچوب‌های منشور سازمان ملل باید گفت: جمهوری اسلامی همواره بر حفظ روابط متقابل، رعایت اصول و چارچوب حقوق بین‌المللی، احترام به همدیگر، عدم تجاوز جزو منشور سازمان ملل بوده و به عنوان یک کشور مسلمان به آن پایبند بودیم.

نوش آبادی بیان کرد: سوابق جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که به هیچ کشوری قصد تجاوز نداشته و نخواهد داشت لذا برخی اتهامات وارده شده در این بیانیه به ایران مانند کشور گشایی، تجاوز یا تروریسم و فرقه گرایی بی اساس است.

وی ابراز کرد: جمهوری اسلامی عملاً ثابت کرده همواره برای مبارزه با تروریسم در میدان عمل حضور دارد اما از سوی دیگر برخی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با رژیم کودک کش صهیونیستی ارتباط برقرار کردند.   

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: جمهوری اسلامی اگر به دنبال طرفداری بود زودتر بایستی با آمریکا و صهیونیست مراوده می‌کرد؛ کشورها خلیج‌فارس بودند که سفارتخانه‌های رژیم صهیونیستی را در کشورهایشان باز کردند برای همین باید به افکار عمومی درباره برقراری ارتباط با رژیم سفاک و خون‌خوار اسرائیل پاسخگو باشند. 

وی اظهار کرد: در بحث مبارزه با تروریسم جمهوری اسلامی در صدر کشورها قرار دارد و تاکنون صدها هزار شهید در این راه تقدیم کرده است تا امنیت منطقه که در آن زندگی می کنیم تامین شود.

نوش آبادی عنوان کرد: درباره فرقه گرایی که در این بیانیه مطرح شده باید گفت که ما کشور شیعه مسلمان هستیم ضمن اینکه همه مذاهب احترام می‌گذاریم اما ایران کشور مسلمان است و از همه دفاع می‌کند. جمهوری اسلامی اهل فرقه گرایی نیست و از همه مذاهب حمایت می‌کند که نمونه آن جنگ سوریه و یمن است لذا بحث شیعه و سنی مطرح نیست. 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: فرقه گرایی از نظر جمهوری اسلامی ایران مردود بوده و از تمامی مذاهب حمایت می‌کند بنابراین اتهامات شورای همکاری خلیج فارس در این زمینه بی اساس است.

نوش آبادی ادامه داد: در ارتباط با مسائل هسته‌ای مواضع جمهوری اسلامی کاملاً روشن است، کشورمان در سال‌های اخیر با وجود اینکه نفعی از برجام نبرده اما متعهد به برجام بوده اما طرف‌های غربی تعهداتشان را هیچ‌گاه اجرایی نکردند. تعدادی از کشورهای عضو شورای همکاری از این موضوع می‌ترسند که جمهوری اسلامی مشکلاتش حل و روابطش با کشورهای منطقه تقویت شود. 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ابراز کرد: قدرت هسته‌ای جمهوری اسلامی در اختیار تمامی کشورهای منطقه قرار دارد و قدرت بازدارندگی آن برای دفاع ملت‌های منطقه است. 

وی اظهار کرد: قدرت دفاعی جمهوری اسلامی در راستای دفاع از مظلومین بکار گرفته شده و در کشور مانند عراق و سوریه به درخواست دولت‌هایشان حضور مستشاری داشته است. 

نوش آبادی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در بحث هسته‌ای مواضعش محکم و منطقی است، به وضوح اعلام کردیم به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیستیم بلکه به دنبال استفاده صلح آمیز از این فناوری هستیم که این موضوع کاملاً و روشن بدیهی است.

نظر شما