شناسهٔ خبر: 172701 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

افزایش واردات کالای اساسی به کشور/ کشورهای حاشیه خلیج‌فارس مشتری دست به نقد گوشت قرمز ایران هستند

گندم نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به تسریع واردات کالای اساسی به کشور گفت: قاچاق گوشت در کشور به خصوص در جنوب افزایش یافته است.

به گزارش «نماینده» احد آزادیخواه نماینده مجلس شورای اسلامی  در برنامه غیرمحرمانه اظهار کرد: برخی از این متغیرها صرفا متعلق به کشور ما نیست و بخشی از مشکلات مطرح شده به دلیل نوسانات قیمت جهانی است و خشکسالی در بسیاری از کشورهای دیگر اتفاق افتاده و نسبت به سال های گذشته قطعا تکانه هایی در حوزه قیمت خواهد داشت و ما را نیز تحت تاثری قرار خواهد داد. البته مشکلات و موانع دیگری نیز وجود دارد که باید به حل آن پرداخت.

وی افزود: در ابتدای سال ۸میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ برای این سه قلم کالای دارو، تجهیزات پزشکی و نهاده های دامی تخصیص یافت که درحال حاضر گندم نیز اضافه شده است. برآورد اول سال، بودجه ای که از آذرماه ۱۳۹۹تا شب عید تنظیم شد، ۸میلیارد دلار انجام شد اما اکنون به اضافه دارو و تجهیزات پزشکی ۱۵و نیم میلیارد دلار ارز نیاز داریم. موانعی در این راستا وجود دارد لیکن مطمئنا کشور این توان را دارد که این رقم را تامین کند و تا کنون پیشرفت خوبی داشته ایم. در نهاده های دامی نسبت به آنچه که پیش بینی می شد عقب هستیم که متغیرهای مختلف عامل این اتفاق شده است.

آزادیخواه به موضوع گندم اشاره کرد و گفت: در حال حاضر به دلیل خشکسالی مجبور به وارد کردن حجم وسیعی از گندم هستیم. در سال های قبل پیش بینی یک میلیون تن تا ۲و نیم میلیون تن بود در حالیکه امسال بیشتر از این رقم است و به دلیل استراتژی بودن آن گندم در اولویت می باشد.

وی با بیان اینکه از برنامه های واردات عقب هستیم لیکن قابل جبران است، گفت: کشتی هایی که اخیرا پهلو گرفته اند، امیدی ایجاد کرده است. در واقع یکی از متغییرهای دیگر مسئله حمل و نقل است که با کمک کمیسیون و همچنین وزارت راه تکانی خورد. روزانه از بندر امام تنها ۲هزار و ۳۰۰، کامیون فعال شده اند و این بار را بین استان ها توزیع می کنند.

آزادیخواه تصریح کرد: متاسفانه در گوشت قرمز موانع بسیار زیادی داریم که یکی از آن قیمت جهانی است و باعث شده تا انگیزه قاچاق در کشور به خصوص در جنوب افزایش یابد و استان هایی که به جنوب کشور و حوزه خلیج فارس وصل هستند و مشتری هایی که اصطلاحا دست به نقد آماده هستند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا کشتار بیش از حد و نرخ متداول دام و طیور موجب کاهش نرخ نشد؛ پاسخ داد: ما نمی توانیم علل را داشته باشیم اما جلوی معلول ها را بگیریم. به این معنا وقتی مشاهده می کنید که نهاده گران تر از آنچه که تصور می شد به دست تولید کننده می رسد علاوه بر آن هزینه های بالا سری، حمل و نقل، گاز، آب، برق، بیمه کارگر بیشتر از حد تصور است، تولید کننده مجبور به تحمل است و از سوی گفته شود که حتما باید قیمت گوشت، شیر و... نباید افزایش یابد که کاملا در تضاد است.

آزادیخواه عنوان کرد: نمی توان گفت که حتما قیمت گوشت قرمز و سفید گران خواهد شد لیکن این پیش بینی وجود دارد که با توجه به شرایط  جهانی و مسائلی که در کشور وجود دارد نمی توان تولید کننده را وادار کنیم که محصولات خود را ارزان بفروشد در حالیکه گران خریداری کرده است. لیکن در حال حاضر باید منتظر احتمال افزایش نرخ دام و طیور و محصولات دامی باشیم.

وی با بیان اینکه این افزایش نرخ در نیمه دوم سال جاری پیش بینی می شود، گفت: شرکت پشتیبانی امور دام به تامین گوشت سفید و قرمز از کشورهای مختلف و همسایه پرداخته و خوشبختانه در تامین مشکلی وجود ندارد لیکن این بدان معنی نیست که قیمت تغییری پیدا کند.

آزادیخواه درباره ارز ترجیحی گفت: سیاست و نظر مجلس بر حذف این یارانه است و این مدل اختصاص ارز ترجیحی باعث فساد و رانت است. اگر دولت بناست که ارز ۴۲۰۰تومانی را تخصیص دهد، باید ایرادات موجود برطرف شود در غیراینصورت دربر همان پاشنه خواهد چرخید و مشکلات دوچندان خواهد شد. 

باید منتظر افزایش قیمت محصولات پروتئینی باشیم

قدیری رئیس انجمن خوراک دام، طیور  وآبزیان در ادامه این برنامه اظهار داشت: امسال با توجه به شرایط خشکسالی و نیاز کشور حدود ۹۰۰ تن گوشت قرمز و تقریبا ۲و نیم میلیون تن گوشت قرمز و یک و یک دهم میلیون تن تخم مرغ باید تولید شود که طبیعی است برای این میزان از تولید محصولات پروتئینی به حدود ۲۱ میلیون انواع خوراک دام و طیور نیاز داریم که از این میزان، متاسفانه حدودا ۸۰ درصد وابستگی به خارج از کشور وجود دارد که حدود به ده میلیون تن ذرت و ۴و نیم میلیون تن کنجاله سویا و حدود ۶و نیم میلیون تن نیز جو دامی نیاز داریم تا  تولیدکنندگان شیر و گوشت و تخم مرغ کشور این میزان محصولات پروتئینی را تولید کرده و به بازار مصرف ارائه کنند.

قدیری خاطرنشان کرد: بروکرواسی های اداری و موازی کاری در بین بخش های مختلف دولتی بیداد می کند و یکی از مشکلات اقتصاد کشور محسوب می شود و واقعیت اینجاست که باید پذیریم که در بین این جابه جایی دولت روحانی و دولت رئیسی بسیاری از امور بر زمین مانده و متاسفانه کسی مسئولیت آن را برعهده نمی گیرد. لیکن باید بدانیم که بالاخره یکی از موضوعاتی که دولت رئیسی باید با جدیت به آن بپردازد موضوع متمم بودجه ای است که باید در شهریور ماه به مجلس ارائه بدهد.

وی  یکی از مهمترین دغدغه را تامین به موقع نهاده های دامی دانست و گفت: بدین شکل مشکلاتی که در سال گذشته در خصوص قیمت مرغ و صف هایی که به این دلیل تشکیل شد و اکنون نیز در خصوص قیمت شیر و سایر محصولات لبنی بوجود آمده، تعیین تکلیف شود تا تکلیف مردم مشخص شود. ولی واقعیت اینجاست که در تصمیم گیری های خود در کشور علی الخصوص در حوزه محصولات پروتئینی که متاسفانه دولت ها آنها را جزو کالاهای سیاسی به حساب می آورند، با سرعت بیشتری تصمیم گیری نمی شود و این موضوع باعث شده که تولید کننده ها و مردم و از همه مهمتر سیاست گذاری اقتصادی نیز از این وضعیت ناراضی باشند.

قدیری در پاسخ به این سوال که چه میزان از ۸۰درصد علوفه دام و طیور که می بایست از خارج از کشور وارد شود تا امروز وارد شده،گفت: متاسفانه از برنامه عقب هستیم، در سال جاری حدود ۶ و نیم میلیون تن انواع نهاده های دامی از ابتدای سال وارد کشور شده و طبیعتا آمارها نشان می دهد که باید ۱۰ میلیون تن دیگر تا پایان سال وارد کشور شود و اگر به فصل سرما نزدیک شویم طبیعتا شرایط خرید و تامین سخت تر خواهد شد و قیمت ها افزایش پیدا می کند. متاسفانه نهاده دامی در زمان مناسب خریداری نمی شود و وقتی خریداری در زمان اتمام فصل برداشت موکول شود، باید با قیمت بالاتری خرید کرد.

وی  با اشاره به اینکه در سال جاری حدود ۶ و نیم میلیون تن انواع نهاده های دامی از ابتدای سال وارد کشور شده و طبیعتا آمارها نشان می دهد که باید ۱۰ میلیون تن دیگر تا پایان سال وارد کشور شود و اگر به فصل سرما نزدیک شویم طبیعتا شرایط خرید و تامین سخت تر خواهد شد و قیمت ها افزایش پیدا می کندواین موضوع بر نرخ تمام شده گوشت و دام تاثیر خواهد گذاشت، گفت:  با توجه به اینکه حدود ۷۰ درصد از قیمت تمام شده محصولات پروتئینی ما مستقیما به خوراک دام برمی گردد، قطعا در قیمت تمام شده محصولات پروتئینی تاثیرگذار خواهد بود و باید منتظر افزایش قیمت محصولات پروتئینی هم باشیم.

قدیری گفت: ظرفیت تولید مرغ بیش از ۲.۷دهم میلیون تن است در حالیکه مصرف کشور ۲.۴دهم میلیون تن است به این معنا که در حالت عادی بیش از۳۰۰هزار تن می توان مرغ بیشتری تولید کنیم و تولید کننده به صادرات آن بپردازد.  

وی تصریح کرد: باید اختیارات لازم به وزیر جهاد داده شود و وزارت جهاد کشاورزی استقلال لازم داشته و از نیروهای کارشناس و منابع انسانی متعهد استفاده کند. از سویی به قدری بازرسی ها و نظارت افزایش یافته است که شهامت از مدیران گرفته شده و مسئله ای که ظرف چند روز می تواند حل شود، نتیجه گیری آن چند ماه  به طول می انجامد. بنابراین؛ حتما باید وزیرجهاد کشاورزی برنامه محور باشد.

دولت باید تصمیم قاطعی برای تغییر رویه اقتصادی داشته باشد          

کمالی سروستانی مشاور عالی اتحادیه سراسری مرغداران به دو مفهوم گرانی و گران فروشی اشاره کرد و گفت: گرانی ناشی از هزینه های تولید است که سر جمع یارانه ای که دولت به صنعت طور اختصاص می دهد حداکثر حدود ۴۰ درصد است. لیکن برای صددرصد قیمت ورود پیدا می کند که حساب دیگر هزینه ها را نمی کند. به اضافه اینکه به طور مثال بعضا قیمت تکلیفی را امروز اعلام می کند و یک هفته بعد همان نهاده هایی که این قیمت از آن منبعث شده است، گران می کنند.  

وی افزود: شیوه یارانه ای که به صنعت دام و طیور تزریق می کنیم به واسطه اینکه با ساختارها و زیرساختارهای اداری همخوانی ندارد عملا سطح بهره وری آن را کاهش می دهد. یارانه به اولین حلقه تولید تزریق می شود و تا به دست مصرف کننده برسد باید نزدیک به هفت حلقه طی کند و از سوی در نظام اداری آن برخی از این حلقه ها با هم تناقض دارند.  

کمالی اضافه کرد: همواره جنگی میان وزارت جهاد کشاوری و وزارت صمت و گمرک و بانک مرکزی داشتیم که هیچ گاه با همدیگر هماهنگ نبودند. بنابراین؛ باید راهکار دیگری برای یارانه داشت و نشان دهنده این می باشد که این نوع تزریق یارانه نه تولید کننده و نه مصرف کننده را منتفع کرده است.

نظر شما