شناسهٔ خبر: 171830 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: مهر

دولت ۸ سال معطل مذاکرات بود /مجلس مقصر تداوم تحریم‌ها نیست

ولی اسماعیلی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها باعث شد که قدرت چانه‌زنی تیم مذاکره‌کننده در وین افزایش یابد.

به گزارش «نماینده» ولی اسماعیلی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه تصویب طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران در مجلس فرصت به نتیجه رساندن برجام را از دولت گرفت، اظهار داشت: بهتر است که رئیس‌جمهور در روزهای پایانی از عمر دولت تدبیر و امید، دیگر این مباحث را مطرح نکند، چرا که همه می‌دانند مجلس مقصر ادامه تحریم‌ها نیست.

وی بیان کرد: قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران مورد تأیید مقام معظم رهبری قرار گرفت و ایشان فرمودند «باید به دقت به قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها که قانون خوبی است، عمل شود».

دست برتر دولت در مذاکرات با اقدام مجلس

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: مجلس با تصویب این قانون، دست برتر را به دولت داد تا مذاکرات را به خوبی انجام دهد و باعث شد که قدرت چانه‌زنی تیم مذاکره‌کننده کشورمان در مذاکرات افزایش یابد.

اسماعیلی ادامه داد: قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، بسیار تأثیرگذار و فرصت خوبی است تا مسئولان دستگاه دیپلماسی ما در مذاکرات از آن استفاده کنند و حق کشورمان را از غربی‌ها بگیرند.

باید راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها در عمل محقق شود

وی ادامه داد: تأکید مجلس آن است که باید راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها در عمل محقق شود، چرا که لغو تحریم‌ها روی کاغذ هیچ فایده‌ای برای ما ندارد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه غربی‌ها چندین سال است که دروغ می‌گویند و برای لغو تحریم‌های ایران امروز و فردا می‌کنند، اظهار داشت: تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، به غربی‌ها نشان داد که اراده و عزم ایران بسیار جدی است و ما چیزی جز رفع کامل تحریم‌ها را نمی‌پذیریم و اگر آنان همه تحریم‌ها را لغو نکنند و به تعهداتشان پایبند نباشند، ما هم تعهدات خود در برجام را انجام نمی‌دهیم.

اسماعیلی با بیان اینکه توافق برجام بده‌بستان است و همه اعضا باید تعهدات خود را انجام دهند، گفت: قرار نیست که ما فقط به تعهداتمان در برجام عمل کنیم و به آنان امتیاز دهیم و امتیازی از طرف مقابل نگیریم.

روحانی درباره علت عدم رفع تحریم‌ها فرافکنی می‌کند

وی با بیان اینکه صحبت‌های رئیس جمهور مبنی بر اینکه مجلس با تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها فرصت از بین رفتن تحریم‌ها را گرفت، فرافکنی است، اظهار داشت: از آنجایی که دولت فعلی نتوانست از مذاکرات هسته‌ای نتیجه بگیرد، مشکلات را به گردن مجلس شورای اسلامی می‌اندازد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس بیان کرد: نکته حائز اهمیت دیگر آن است که فقط چند ماه است که قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران به تصویب رسیده است، اما دولت روحانی هشت سال است که معطل برجام و مذاکرات است. سوال ما از دولتمردان و رئیس‌جمهور آن است که چرا در آن مقطعی که این قانون وجود نداشت، مذاکرات به جایی نرسید.

نظر شما