شناسهٔ خبر: 171492 - سرویس فرهنگ
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

تلاش کمیسیون آموزش برای لغو تصمیم جنجالی درباره کنکور کارشناسی ارشد

منادیی رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با اشاره به انتشار خبری مبنی بر این که آزمون کارشناسی ارشد، از سال ۱۴۰۱ فقط از بین دانش آموختگان دوره کارشناسی رشته های «مرتبط» برگزار می‌شود از برگزاری جلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: با هماهنگی‌های به عمل آمده با مسئولان وزارت علوم، این نشست به منظور لغو مصوبه این شورا در رابطه با کنکور کارشناسی ارشد خواهد بود.

به گزارش «نماینده» علیرضا منادی سفیدان در واکنش به انتشار خبری مبنی اینکه آزمون کارشناسی ارشد، از سال ۱۴۰۱ فقط از بین دانش آموختگان دوره کارشناسی رشته های «مرتبط» برگزار می‌شود، گفت: این خبر پیرو نامه‌‎ای که «مدیر کل برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم» به دانشگاه‌ها ارسال کرد، منتشر شده است؛ در حالی‌که این نامه به هیچ عنوان قابلیت اجرایی ندارد و مدیرکل مربوطه صرفاً از دانشگاه‌ها نظرخواهی کرده است.

نماینده مردم تبریز و آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: البته در هفدهمین جلسه شورای عالی سنجش و پذیرش دانشجو که به مجلس قبل بازمی‌گردد، موضوع برگزاری آزمون بین دانش آموختگان رشته‌های مرتبط برای کنکور ارشد مورد بحث قرار گرفته و شورا مصوبه‌ای در این رابطه داشته ولی از آن زمان تا کنون این مصوبه اجرایی نشده است.

منادی سفیدان با اشاره به مذاکراتی که با مسئولان وزارت علوم داشت، گفت: به هیچ عنوان اجازه اجرایی شدن چنین مسئله‌ای را نخواهیم داد و در جلسه آتی که به صورت فوق العاده در شورای عالی سنجش و پذیرش برگزار خواهد شد به طور کلی این مصوبه را ملغی می‌کنیم تا دانشجویان و داوطلبان هیچ گونه نگرانی از این بابت نداشته باشند.

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس که خود عضو ناظر مجلس در شورای سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی است، این تصمیم را بر خلاف توسعه علمی کشور دانست و تأکید کرد: قطعا در جلسه فوق العاده‌‎ای که هفته آتی برگزار خواهیم کرد این مصوبه شورای سنجش و پذیرش را ملغی خواهیم کرد. این مصوبه از هفدهمین جلسه شورا تا کنون روی زمین مانده بود و مشخص نیست به چه علت در روزهای پایانی کار دولت دوازدهم به این مسئله پرداخته شده است.

نظر شما