شناسهٔ خبر: 171441 - سرویس جامعه
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

آزادی خواه:

تاخیر در تولید انبوه واکسن ایرانی متاثر از نبود زیر ساخت‌های مناسب است

حجت الاسلام والمسلمین احد آزادی‌خواه نماینده مردم در مجلس یازدهم گفت: عملکرد ضعیف دولت در حمایت از تولید واکسن ایرانی و واردات در عدم زیر ساخت‌ها نمایان‌تر است.

به گزارش «نماینده» احد آزادی خواه در مورد تولید ۵ نوع واکسن کرونا داخلی در کشور و تولید انبوه آن گفت: دولت بایستی رویکرد بهتری برای تولیدات ملی داشته باشد، بر همین اساس باید تامین و تولید واکسن ایرانی را تقویت کند اما  در حال حاضر این مسئله وجود ندارد و این امر مرتبط با بدنه دولت است به اعتقاد بنده دکتر نمکی وزیر بهداشت در حوزه تامین منابع و اختیارات آزادی عمل ندارد و تمام مسئولیت‌ها بر عهده ایشان و وزارت بهداشت است؛ عملکرد وزارت بهداشت در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مطابق با جهاد فی سبیل الله است.

نماینده مردم ملایر افزود: دولت حمایت مناسبی از تولید واکسن‌های داخلی نکرده و تاخیری که در تولید انبوه واکسن‌های ایرانی از جمله واکسن کووپارس انستیتو رازی، واکسن فخراواک ساخت موسسه میلاد دارو نور، واکسن کووبرکت موسسه شفا فارمد و دیگر واکسن ها شاهد آن هستیم متاثر از این متغیر است.

حمایت دولت در تولید واکسن کرونای ایرانی باید پررنگ باشد

آزادی خواه تاکید کرد: در تولید ۵ قلم واکسن ایرانی راستی آزمایی‌ لازم صورت پذیرفته است که این شاهکار جوانان ایرانی است که مرحله آزمایش حیوانی و انسانی را با موفقیت سپری کرده است و به تست انبوه با کمترین عوارض پاسخ مثبت داده است. اما متاسفانه توسط دولت حمایتی در این خصوص صورت نگرفته است، از طرفی دیگر کارهایی که ستاد نیروهای حضرت امام (ره)و سرم سازی رازی ، بنیاد برکت و وزارت بهداشت انجام دادند بایستی توسط شخص رئیس جمهور حمایت و زیر ساخت‌های آن مهیا شود.

سخنگویی کمیسیون کشاورزی در مجلس اظهار کرد: استقبال رهبر معظم انقلاب از واکسن ایرانی شاهکار مدیریتی نظام ولایی بود، اما انتظار نمایندگان از رئیس جمهور کشور این بود که قبل از رهبر انقلاب این کار را انجام می‌دادند و از واکسن ایرانی استقبال می‌کرد از صنعتگران و تولیدکنندگان ما با انگیزه بیشتری برای حمایت و تولید انبوه واکسن ایرانی داشته باشند و نیازی به تزریق واکسن در کشورهای همسایه نباشد.

بازار ناصرخسرو نتیجه عدم حمایت دولت از واکسن ایرانی را نشان می دهد

وی تاکید کرد: مردم بایستی از دولت بخواهند تا حمایت عملی خود را از واکسن ایرانی ‌ابراز کند، زیرا ممکن است در بدنه دولت افرادی باشند که تمایلی به تولید واکسن داخلی نداشته و در زمینه خرید واکسن تلاش می‌کنند که این یکی از دلایل متغیر خرید و  تجارت است که  سود آن به افراد مشخصی می‌رسد، همانطور که دکتر نمکی اعلام کرد افرادی که در این زمینه تخصصی نداشته و به دنبال منافع مالی و دریافت ارز هستند تا بتوانند مجوز واردات واکسن کرونا بگیرند و نتیجه آن مافیای قاچاق واکسن در  ناصر خسرو است.

نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه افزود: عملکرد دولت در حمایت از تولید واکسن ایرانی و در مدیریت واردات واکسن بسیار ضعیف تر بوده است.

آزادی خواه در پایان خاطر نشان کرد: اگر دولت‌ها نیم نگاهی به جوانان مستعد داخلی داشته باشند و زیر ساخت‌های مناسب این بخش را تقویت کنند کشور موفق به تامین واکسن شده و مردم می‌توانند از ظرفیت داخلی استفاده کنند، در این مورد بایستی مهندسی معکوس صورت گیرد و ما می‌توانستیم حوزه توریست واکسن راه اندازی کنیم که مردم  کشورهای مختلف برای تزریق واکسن و همچنین سفر زیارتی به ایران بیایند، اما متاسفانه  در این زمینه هم عزم جدی را از طرف دولت ندیدیم.

نظر شما