شناسهٔ خبر: 167453 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: مهر

کلیات بودجه ۱۴۰۰ سه‌شنبه در کمیسیون تلفیق رأی‌گیری می‌شود

رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰، توضیحاتی درباره جلسه صبح امروز این کمیسیون ارائه کرد و گفت: احتمالاً سه‌شنبه کلیات بودجه در کمیسیون تلفیق رأی‌گیری می‌شود.

به گزارش «نماینده»، رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ امروز(شنبه) در نشست خبری با اشاره به جلسه صبح امروز این کمیسیون، گفت: وزیر امور اقتصاد و دارایی و رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس سازمان امور مالیاتی در این جلسه حضور یافتند و کلیاتی درباره لایحه بودجه سال آینده به نمایندگان ارائه کردند.

وی بیان کرد: مطابق با گزارش‌های ارائه شده، ۳۸۴هزار میلیارد تومان بودجه برای سال ۹۹ در نظر گرفته شده بود که ۳۵۳هزار میلیارد تومان هزینه شد و بر این اساس، در سال ۹۹، ۳۱هزار میلیارد تومان در بودجه صرفه‌جویی شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ تصریح کرد: شاخص دوم که مورد بحث و بررسی قرار گرفت، درباره مصارف بودجه بود که در سال ۹۸، ۲۰۴هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود و در سال ۹۹ مصارف بودجه ۳۵۳هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد. همچنین سهم مصارف در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸، ۳۹ درصد افزایش یافت.

زارع با بیان اینکه اعتبارات عمرانی در سال ۹۹، ۶۵ درصد نسبت به سال قبل بیشتر شد، گفت: اعتبارات هزینه‌ای در سال ۹۹، ۳۵ درصد و اعتبارات برای پرداخت حقوق و دستمزدها نیز ۵۳ درصد افزایش یافت.

وی اظهار داشت: عدم تحقق منابع در سال ۹۹، ۱۹هزار میلیارد تومان بوده درحالی‌که در سال ۹۸، عدم تحقق منابع ۵۰هزار میلیارد تومان بود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ با بیان اینکه همچنین این مسئولان توضیحاتی درباره لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ دادند، گفت: در لایحه بودجه سال آینده ۶۰هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، ۳۱هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه معیشتی به ۶۰میلیون نفر و ۴۳هزار میلیارد تومان برای هدفمندی یارانه‌ها به ۷۸ میلیون نفر از مردم در نظر گرفته شده است. همچنین میزان افزایش حقوق و دستمزد شاغلین ۲۵ درصد در نظر گرفته شده است.

زارع ادامه داد: افزایش حداقل دریافتی کارکنان دولت از دو میلیون و ۸۰۰هزار تومان به سه میلیون و ۵۰۰هزار تومان برای سال آینده در نظر گرفته شده است. همچنین معافیت مالیاتی از سه میلیون به چهار میلیون تومان در ماه افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه ۱۶هزار میلیارد تومان برای کاهش فقر مطلق در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است، گفت: ۵۳۰۰ میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه‌ها برای اختصاص بیمه رایگان به ۳۰ میلیون نفر از مردم در بودجه ۱۴۰۰ و همچنین ۴۰۰۰ میلیارد تومان برای حمایت از گروه‌های خاص در نظر گرفته شده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ افزود: همچنین ۱۷۰۰ میلیارد تومان برای حمایت از معلولان و ۱۴هزار و ۲۰۰میلیارد تومان برای مستمری ۱۰۰هزار رزمنده معسر در نظر گرفته شده است.

زارع بیان کرد: راه‌اندازی ۴۴۶۲ تخت بیمارستانی جدید در بخش سلامت و استخدام ۵۳هزار نفر نیروی جدید کادر درمان در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است.

وی تأکید کرد: طبق گفته وزیر امور اقتصادی و دارایی، رشد سرمایه‌گذاری در سال‌های ۹۷ تا ۹۹ منفی بوده و همچنین تشکیل سرمایه ثابت با کاهش روبرو بوده و مالیات‌ها از سال ۹۲ تا ۹۸ حدود ۲۳درصد به طور متوسط رشد داشته است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰، ۲۱ درصد نسبت به سال ۹۹ رشد مالیات در نظر گرفته شده و همچنین ۹۱هزار واحد مسکن محرومان در استان‌ها و ۴۰هزار واحد مسکن روستایی در لایحه بودجه سال آینده در نظر گرفته شده است.

زارع اعلام کرد: عصر امروز کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ با حضور وزیر نفت و رئیس کل بانک مرکزی تشکیل جلسه می دهد و لایحه بودجه سال آینده مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی گفت: جلسات کمیسیون تلفیق لایحه بودجه در روزهایی که مجلس صحن علنی دارد، بعدازظهرها برگزار می‌شود و احتمالاً کلیات لایحه بودجه روز سه‌شنبه در کمیسیون تلفیق رأی‌گیری می‌شود.

نظر شما