شناسهٔ خبر: 157457 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

رضایی: حمله پهپادی انصارالله به «آرامکو» در اختفای کامل صورت گرفت

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به حمله پهپادهای انصارالله به پالایشگاه آرامکوی عربستان گفت: این آبروریزی بزرگی بود که یک گروه کوچک این‌همه رادار و ماهواره و ردیاب را که عکس‌برداری می‌کنند دور بزند.

به گزارش «نماینده»  ،  محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام،  شامگاه یکشنبه ۳۱ شهریورماه در برنامه گفتگوی ویژه خبری که از شبکه دوم سیما به‌صورت زنده پخش می‌شد، با اشاره به آغاز هفته دفاع مقدس و درود به روح امام راحل(ره) و روان شهدای جنگ تحمیلی گفت: تسلیت عرض می‌کنیم ایام سوگواری حضرت اباعبدالله و عاشورای حسینی را که انقلاب اسلامی و دفاع مقدس پیوندی ناگسستنی با راه امام حسین(ع) دارد.

رضایی گفت: من در روز ۳۱ شهریور سال ۵۹ تهران بودم. در دفتر کارم در اطلاعات سپاه نشسته بودم. آن زمان مسئول اطلاعات سپاه بودم. بلافاصله خبر دادند که فرودگاه مهرآباد بمباران شده است. اواخر مردادماه سال ۵۹ من و آقای شمخانی نزد آقای بنی‌صدر رئیس جمهور وقت و فرمانده کل قوا رفتیم و گفتیم که عراق قصد حمله دارد. او گفت "مگر اینکه شما پاسداران بخواهید جنگ را آغاز کنید، وگرنه عراق قصد حمله ندارد"! تاریخ اقتدار ایران و نیروهای مسلح ایران، تاریخ عجیب و عبرت‌آموزی است. ۳۰۰ سال پیش دو برابر سرزمین فعلی، وطن ما بود. طی این دوران بسیاری از شهرها و مناطق ایران از کشورمان جدا شدند. بسیاری به‌فکر افتادند که باید کاری کرد. عباس میرزا به‌فکر تشکیل ارتش مدرن افتاد. امیرکبیر و پهلوی اول و دوم هم برای پیدا کردن اقتدار کارهایی کردند. در جنگ جهانی دوم، کل ارتش ایران از هم پاشید. در زمان پهلوی دوم، اگر ۲۴ ساعت به ما مهمات و مشاوره نمی‌دادند، ارتش از کار می‌افتاد. ارتش ما تا قبل از انقلاب وابسته بود، دانش لازم را نداشت و بازیچه آمریکا و انگلیس بود، حتی شاه که فرمانده کل قوا بود اختیاری نداشت، تنها تجربه در ظفار بود که ارتش ایران تلفات زیادی داده بود. تجهیزات مدرن بیشتر نمایشی بود، زیرا که اختیار آن در دست خارجی‌ها بود.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس به توانمندی‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در چهلمین سالگرد انقلاب اشاره کرد و گفت: در سال ۵۹ هم ارتش ایران تضعیف شده بود و دشمن به‌فکر جداکردن بخشهایی از ایران بود. در جنگ یک انقلاب رخ داد و ارتش قدیمی ما نوسازی شد. نیروهای متدین و وفادار به ارتش آمدند. یادی کنیم از سردار عزیزمان صیاد شیرازی، شهید نامجو، شهید بابایی و شهید ستاری که نسل نو فرماندهان ارتش بودند. قبل از انقلاب بین نیروهای هوایی و زمینی ارتش اختلافاتی بود اما در دوران دفاع مقدس، انسجام نیروهای مسلح بالا رفت. همین الآن هم منسجم‌ترین نیروی مسلح منطقه است. سپاه پاسداران تشکیل شد و بخش زیادی از تجهیزات را از عراق غنیمت گرفتیم و در ساخت برخی تجهیزات خودکفا شدیم. امروز سلاح و مهمات و موشک را تولید می‌کنیم. پهپادهای ما کابوس دشمنان ما در منطقه شده است. در مدیریت دفاعی و نظامی، به تجربیات خوبی رسیده‌ایم. آقای بنی‌صدر می‌خواست جنگ ساسانی را در برابر جنگ قادسیه صدام به‌راه بیندازد اما موفقیتی نداشت.

استاد دانشگاه جامع امام حسین(ع) گفت: عباس میزرا، تاریخ زندگی‌اش بسیار تلخ است. انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها هر کدام وعده‌هایی به او دادند اما عقب کشیدند. امروز روی پای خودمان ایستاده‌ایم و امنیت در برخی کشورهای منطقه متکی به ایران است. در دفاع مقدس، انقلاب دوم ایران برای دستیابی به اقتدار را به انجام رساندیم.

وی گفت: در جنگ تحمیلی به خودباوری و اعتماد به نفس رسیدیم، فهمیدیم که اگر به جوانان میدان بدهیم، انرژی عظیم آنها را می‌توانیم آزاد کنیم. با مدیریت جهادی جنگ، قهرمانان بزرگی را از جوانان گمنام ساختیم. مسئله دیگر این بود که متوجه شدیم که به هیچ وجه به خارجی‌ها اتکا نکنیم. امام راحل در پایان جنگ در نامه‌ای به فرماندهان جنگ و مسئولان کشور نوشتند: "بدانید مادام که در احتیاجات صنایع پیشرفته، دست خود را پیش دیگران دراز کنید و به دریوزگی عمر را بگذرانید قدرت ابتکار و پیشرفت در اختراعات در شما شکوفا نخواهد شد، و به‌خوبی و عینیت دیدید که در این مدت کوتاه پس از تحریم اقتصادی همانها که از ساختن هرچیز خود را عاجز می‌دیدند و از راه انداختن کارخانه‌ها آنان را مأیوس می‌نمودند، افکار خود را به‌کار بستند و بسیاری از احتیاجات ارتش و کارخانه‌های را خود رفع نمودند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: این جنگ و تحریم اقتصادی و اخراج کارشناسان خارجی، تحفه‌ای الهی بود که ما از آن غافل بودیم. اکنون اگر دولت و ارتش کالاهای جهانخواران را خود تحریم کنند و به کوشش و سعی در راه ابتکار بیفزایند، امید است که کشور خودکفا شود و از دریوزگی از دشمن نجات یابد. "، این بیان امام را ببینید در مورد تحریم‌های اقتصادی و عزای برخی دولتمردان را در کشور برای عدم فروش نفت ببینید، درحالی که اگر تولید ملی ما به‌راه بیفتد، ما باید روزانه یک میلیون بشکه نفت وارد کنیم. یک درس دفاع مقدس خودباوری و ابتکار است.

رضایی تصریح کرد: تا قبل از جنگ تحمیلی، دو نقطه بود که هر دو قدرت به آن رو نمی‌آوردند: یکی خلیج فارس و یکی دریای سیاه بود. از اواسط جنگ که جنگ کشتی‌ها شروع شد و ما مقابله به مثل کردیم شوروی و آمریکا به‌نفع صدام در خلیج فارس وارد جنگ شدند از آن زمان آمریکایی‌ها می‌خواهند حضور خود را در خلیج فارس حفظ کنند. بوش و اوباما و ترامپ هر کدام با یک شیوه می‌خواهند بمانند، البته تا کنون شکست خورده‌اند، ولی نتوانستند بدون ایران کاری بکنند. آمریکایی‌ها سه ماه است که ناوهای بزرگ خود را در جنوب چابهار مستقر کرده‌اند، بعضاً گشتی‌های‌شان تا ۴۰۰ کیلومتری تنگه هرمز می‌آیند. امنیت منطقه را خودمان حفظ کرده‌ایم. هیچ گاه تجارت خلیج فارس و صادرات نفت قطع نشده، می‌توانستیم قطع کنیم یا اجازه بدهیم دیگران این کار را بکنند اما نکرده‌ایم و تنگه  هرمز را ما باز نگه داشته‌ایم. حضور آمریکایی‌ها جز ناامنی برای خلیج فارس، رهاوردی نداشته است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امنیت در خلیج فارس بدون بیرون رفتن قدرت‌های فرامنطقه‌ای امکان‌پذیر نیست، بنابراین اولین شرط امنیت استقلال کشورها است. روزی که آمریکایی‌ها از منطقه بیرون بروند، استقلال و برادری و امنیت در خلیج فارس مستقر می‌شود. تا آمریکا باشد حوادث عراق و سوریه و یمن تکرار می‌شود. با استقلال کشورها، امنیت دسته‌جمعی و پایدار پدید می‌آید. همکاری بدون استقلال پدید نمی‌آید. ما یک بار عربستان و کویت را بخشیدیم. امام فرموده بودند که "از فهد نخواهیم گذشت". بعد از جنگ با سیاستی که آقای هاشمی رفسنجانی درپیش گرفت و رهبر انقلاب مخالفتی نکردند، دوستی با عربستان شروع شد اما دیدیم که به‌خاطر وابستگی به آمریکا و اسرائیل دوباره به ما خیانت کردند. عربستان الآن در حال کمک به اسرائیل است. این فشارها و جنگ ظالمانه علیه یمن، سودش به جهان اسلام نمی‌رسد. امنیت دسته‌جمعی و همکاری امنیتی با پیش‌نیاز استقلال امکان‌پذیر است.

وی افزود: نباید هیچ‌گاه دشمن را دست‌کم بگیریم یا حرف‌هایی بزنیم که آمادگی دفاعی ما را تحت تأثیر قرار دهد. آمریکایی‌ها که نمی‌توانند از خودشان دفاع کنند، از عربستان هم نمی‌توانند دفاع کنند. وقتی پهپاد مدرن آمریکا را ساقط کردیم، کشورهای عربی ترسیدند که الآن جنگ می‌شود، به این نتیجه رسیدند که آمریکایی که از خود دفاع نمی‌کند، از آنها هم دفاع نخواهد کرد. برخی کشورهای عربی به ما پیام دادندکه حاضرند برخی اشکالات و محدودیت‌ها را رفع کنند. عربستانی که در برابر یک گروه جهادی مثل انصارالله نمی‌تواند با سیستم ضدموشک چندمیلیاردی خود دفاع کند و آسیب می‌بیند، اگر با ما وارد جنگ شود، دهها برابر این ضربات را خواهد دید. می‌خواهند با پشتیبانی آمریکا و انگلیس به شورای امنیت شکایت کنند منتها باید ثابت کنند. ما به یمن سلاح نداده‌ایم. یمن در محاصره است و خود یمنی‌ها دارند سلاح تولید می‌کنند.

سرلشکر رضایی با اشاره به حمله پهپادهای انصارالله به پالایشگاه آرامکوی عربستان گفت: این آبروریزی بزرگی بود که یک گروه کوچک این همه رادار و ماهواره و ردیاب را که عکس‌برداری می‌کنند دور بزند. می‌گویند "ایران ما را زده است". الآن هم دنبال سندسازی علیه ما هستند. این شکست ناشی از یک فکر و محاسبه اشتباه بزرگ بود. عملیات انصارالله در یک اختفای کامل صورت گرفته و هیچ سازمان اطلاعاتی، نتوانسته‌ بفهمد که چنین عملیاتی دارد طراحی می‌شود. این حجم از عملیات، دو ماه کار دارد و هیچ سازمان اطلاعاتی، متوجه نشده. هیچ راداری در دو سه ساعتی که موشک‌ها و پهپادها از یمن در راه بوده‌اند، باخبر نشده است. دقیق عمل کرده‌اند و در روز تعطیل بدون کشته شدن پرسنل، نیمی از تولید نفت عربستان را کاهش داده‌اند. این عملیات بی‌نظیر است و موجب شگفتی همه ژنرال‌های نظامی دنیا شده است، شکست مفتضحانه آمریکا و عربستان است و پیروزی مردم مظلوم یمن.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مجمع سالیانه سازمان ملل در نیویورک گفت: آقای ترامپ برای حفظ آبروی خودش و آمریکا، دنبال یک برنامه برای مذاکره با آقای روحانی بود. برنامه ۱۵ میلیاردی آقای مکرون را مطرح کردند تا این مذاکره انجام شود، بعد که ناامید شدند برنامه‌ریزی کرده بودند که عبوری با آقای روحانی یک عکس بگیرند و به‌دروغ بگویند که "ما با ایران مذاکره کردیم". آقای ترامپ این عکس را برای انتخابات می‌خواست. آمریکا در بن‌بست قرار گرفته و فکر نمی‌کنم از این باتلاق خودساخته بیرون بیایند. ما می‌گوییم که آمریکا باید بگوید "غلط کردم" و اگر هم ترامپ نگوید بعدی‌ها خواهند گفت که "ترامپ غلط کرده"، و ان شاء الله آقای ترامپ را برای ظلم به ملت‌های جهان محاکمه می‌کنیم.

وی در خصوص تداوم مقاومت فعال گفت: در مصاحبه قبلی عرض کردم که از مقاومت ناظرگرایانه به مقاومت فعال رسیده‌ایم و ما گام چهارم را هم قطعاً در موضوع هسته‌ای بر خواهیم داشت. اروپا به این نتیجه خواهند رسید که بهتر بود به تعهدات خود در برجام عمل می‌کردند. تحریم مجدد بانک مرکزی، یک اقدام مسخره بود. ما مگر چه مبادلاتی با اروپایی‌ها داریم که بانک مرکزی را دوباره تحریم می‌کنند. ترامپ همه تیرهایش را شلیک کرده و با سلاح بدون فشنگ روبه‌روی ما ایستاده است و دنیا به او می‌خندد.

استاد دانشگاه جامع امام حسین(ع) با اشاره به دکترین نگاه به شرق در ایران گفت: روز به روز چین رابطه‌اش را با ما بهتر می‌کند و ما با چینی‌ها در حال تدوین سند همکاری‌های راهبردی ۲۵ ساله هستیم و به‌نظر من این رابطه نتیجه‌بخش خواهد بود. قبلاً چینی‌ها حاضر نبودند در رزمایش‌های ما شرکت کنند. اخیراً آقای مکرون به سفرای خود گفته است که "ما از منطق تحولات جهان عقب افتاده‌ایم و اروپا در حال مرگ و فروپاشی است". آن آمریکا و اروپای قدیم دیگر وجود ندارد. آمریکای هفتاد سال پیش و پنجاه سال پیش دیگر وجود ندارد. تحولات جدید در شرق است و ما البته استقلال خود را به هیچ کشوری واگذار نمی‌کنیم.

رضایی گفت: ما اگر بخواهیم به کشوری پیشرفته تبدیل شویم باید سیاست، اقتدار و اقتصاد را سامان بدهیم. سیاست، حکومت، مردم‌سالاری و اقتدار و امنیت را درست کرده‌ایم اما تنها با دو پایه نمی‌توانیم کشور را حفظ کنیم. وقت آن رسیده و باید پایه سوم را که اقتصاد است بسازیم. باید راهی را که برای احیای سیاست و اقتدار ایران در پیش گرفتیم طی کنیم. البته برخی در داخل و خارج مقاومت می‌کنند یا نمی‌خواهند که ما اقتصاد را سامان بدهیم. یک گروه غربگراها در داخل هستند، هوادار آمریکا هستند مانع تکرار معجزه و راه طی‌شده سیاست و دفاع در اقتصاد هستند. اندیشه‌های لیبرالی نیز مانع دوم هست. حتی برخی نیروهای متدینی داریم که تفکر غربی دارند. گروهی هم در بیرون مرزها نمی‌خواهند ما پیشرفت کنیم، نمی‌گذارند آسمان ایران و یا سواحل ایران اقتصادی شوند. از توسعه فرودگاه امام گرفته تا بنادر ایران مانع‌تراشی می‌شود تا فرودگاه‌های ترکیه و دبی و ابوظبی و قطر رونق پیدا کند، عوامل نفوذی دخالت دارند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: در دولت و مجلس و در قوه قضاییه ما آدم‌های نفوذی وجود دارند که نمی‌خواهند اقتصاد ما منطقه را بگیرد. الآن ۲۲ سال است که رهبر انقلاب با مشورت مجمع سیاست‌گذاری اقتصادی می‌کنند و با اینکه سیاستهای بسیار مهمی توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده، ولی پیاده‌سازی نمی‌شود. غربزده‌ها و نفوذی‌ها مشکل ایجاد می‌کنند و ازطرف دیگر علامت اشتباه می‌دهند که نظام ناکارآمد است. نظام ایران راه را تعیین کرده است. اگر ما سیاست‌های کلی نظام را اجرایی می‌کردیم به مشکلات اقتصادی امروز و تحریم دچار نمی‌شدیم.

نظر شما