شناسهٔ خبر: 149898 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

بیانیه دفتر آیت‌الله مهدوی‌کنی

آیت الله مهدوی کنی دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله محمدرضا مهدوی‌کنی رئیس فقید مجلس خبرگان رهبری طی بیانیه‌ای به شبهه‌افکنی‌های اخیر درباره دیدگاه‌های این شخصیت واکنش نشان داد.

به گزارش«نماینده»، دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله محمدرضا مهدوی‌کنی رئیس فقید مجلس خبرگان رهبری طی بیانیه‌ای به شبهه‌افکنی‌های اخیر درباره دیدگاه‌های این شخصیت واکنش نشان داد.

در بخشی از این بیانیه آمده است:‌ مروری بر مواضع صریح مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی نشان می‌دهد که ایشان وظیفه خبرگان رهبری را صرفاً صیانت از «رهبر» ندانسته‌اند و هرگز وظیفه نظارتی این مجلس را نفی نکردند، بلکه در تفسیر این اصل قانون اساسی یکی از وظایف خبرگان را صیانت از «اصل ولایت فقیه» به‌عنوان عمود خیمه انقلاب و جایگاه و شئون رهبری، و نه شخص رهبر، معرفی نمودند.

«باسمه تعالی

یا ایها الذین آمنوا اتقوا الله و قولوا قولاً سدیداً (احزاب،۷۰)
در یادداشتی با عنوان «مجلس خبرگان و قانون اساسی» به‌تاریخ جمعه ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ (منتشرشده در پایگاه خبرگزاری ایسنا) ادعا شده است که «مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی نظارت مصرح در اصل یکصد و یازدهم قانون اساسی بر رهبر را به صیانت از رهبر تفسیر کردند، تفسیری که خلاف نص این اصل و تداعی‌کننده اندیشه سیاسی قرون گذشته اروپاست که می‌گفتند حاکم در مقابل خدا مسئولیت دارد و پاسخگوست اما در مقابل مردم چنین نیست و همین امر باعث گریز مردم اروپا از دین شد».

مروری بر مواضع صریح مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی نشان می‌دهد که ایشان وظیفه خبرگان رهبری را صرفاً صیانت از «رهبر» ندانسته‌اند و هرگز وظیفه نظارتی این مجلس را نفی نکردند، بلکه در تفسیر این اصل قانون اساسی یکی از وظایف خبرگان را صیانت از «اصل ولایت فقیه» به‌عنوان عمود خیمه انقلاب و جایگاه و شئون رهبری، و نه شخص رهبر، معرفی نمودند. البته روشن است که تا شخص رهبر شرایط ولایت مطلقه را داشته باشد، پاسداری از حریم او نیز چیزی جز پاسداری از این اصل مترقی و جایگاه رفیع نخواهد بود و این اعتقادی بود که آن مرحوم تا پایان عمر شریفش بر آن استوار بود و بدان عمل می‌کرد. ایشان بنابر عهدی که با امام راحل داشت، ضمن تلاش برای حراست از اصل ولایت فقیه، دفاع از رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای حفظه الله را وظیفه شرعی و انقلابی خود به‌شمار می‌آورد و در این راه هرگز تردیدی به خود راه نداد و همه سرمایه زندگی مبارک خویش را به میدان آورد.

جهت استحضار ملت شریف ایران نمونه‌ای از سخنان ایشان که در جمع نمایندگان محترم مجلس خبرگان رهبری در مقاطع مختلف ایراد شده است، تقدیم می‌شود. امید است صاحبان تریبون عمومی در بیان دیدگاه‌های خود و نیز در انتساب سخنانی به بزرگان انقلاب اسلامی که سرمایه گران‌بهای تاریخ معاصر هستند، دقت وافر مبذول فرمایند.

۱۳۹۰/۰۴/۲۹ در نشست مشترک هیئت رئیسه و رؤسای کمیسیون‌های مجلس خبرگان رهبری:

«اگرچه برای خبرگان تنها دو وظیفه کشف و تعیین رهبری و نظارت به‌ معنی پاسداری از جایگاه رهبری در نظر گرفته شده اما همین دو وظیفه بسیار مهم است».

«خبرگان ملت وظیفه بزرگی بر دوش دارند که شرع مقدس و مردم برعهده آنان قرار دادند و ما نباید این مسئولیت را کوچک بشمریم و باید در مواقع مختلف از جایگاه و شئون ولایت و رهبری در برابر تهاجم بیگانگان صیانت کنیم».

«باید در مسیر دفاع از رهبری به‌عنوان یک وظیفه شرعی حرکت کنیم و در این مسیر ثبات قدم لازم است و تلوّن و موضع‌گیری‌هایی دوپهلو مورد سوءاستفاده دشمنان و موجب تضعیف نظام می‌شود».

۱۳۹۱/۰۲/۲۶ در همایش «نظریه بیداری اسلامی در اندیشه سیاسی حضرت امام(ره) و حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای»

«راهی که بنده در این مسیر پیش گرفته‌ام و از روی اعتقادم است و البته همه هم می‌دانند و خدا هم می‌داند این است که بنده روش امام را در پیش گرفتم و این راه را راه درست می‌دانم که تضعیف علما، تضعیف رهبری، تضعیف نهادهای وابسته به رهبری درست نیست، اگرچه همه‌ی اینها ممکن است یک اشکالاتی داشته باشد. یک بار یک کسی به من گفت "شما که رئیس مجلس خبرگان شدی، چرا انتقاد نمی‌کنی؟"، فکر کرده بود که من آمدم رئیس بشوم که همه‌چیز را به‌هم بزنم! بنده گفتم نظارت بر رهبری یعنی حراست از رهبری. «وَاجْعَلْهُ‏ اللّهُمَّ مِمَّنْ حَصَّنْتَهُ مِن بَاْسِ الْمُعْتَدینَ» ما باید رهبری را از بغی ظالمین و کید حاسدین حفظ کنیم. البته این حفظ گاهی ممکن است به تذکر برسد، یا حفاظت از اطراف جهات رهبری باشد، اما به این معنا نیست که ما صبح تا شب ایشان را "سین جیم" کنیم».

۱۳۹۲/۱۲/۱۴ اختتامیه پانزدهمین اجلاس دور چهارم مجلس خبرگان رهبری:

«صیانت و حفاظت از حوزه رهبری یکی از وظایف اصلی ماست و بیان راهنمایی و دیدگاه‌های شما [نمایندگان خبرگان] ضرورت دارد. ما باید در راستای حفظ این حوزه تلاش کنیم و حضور ما هرساله در این جمع بیانگر این است که ما در این سنگر آماده هستیم».

دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله مهدوی کنی»

نظر شما