شناسهٔ خبر: 146021 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

وزرای دولت را در ذهن خود به دو دسته تقسیم کرده‌ام

حسن روحانی رئیس‌جمهور گفت: عده‌ای از وزرا، از اوّل سال، نوایشان نوای ناامیدی است؛ می‌گویند امسال بودجه‌ کم است، مجلس کم تصویب کرده، نفت ارزان است، مالیات چه شد و... اول دولت، وسط دولت، آخر دولت، سخن این‌ها سخنان ناامیدی است.

به گزارش «نماینده» حسن روحانی رئیس جمهور، امروز(یکشنبه ۹ اردیبهشت) در مراسم گرامیداشت هفته کارگر که در سالن اجلاس سران برگزار شد با اشاره به نیمه شعبان و امید برای فرج و گشایش موعود اظهار داشت: چه خاصیتی دارد که همیشه نسبت به آینده غمناک باشیم. بر فرض که سال بعد سخت تر باشد چرا باید غصه بخوریم. از حالا بیاییم غصه بخوریم که هفته آینده هفته سختی خواهد بود.

وی با بیان اینکه ما همواره باید به آینده با اتکال به خدا و توجه به الطاف الهی امیدوار باشیم تصریح کرد: من همیشه در ذهنم، وزرای دولت را به دو دسته تقسیم می‌کنم. البته هر دو پرتلاش هستند.

روحانی ادامه داد: عده‌ای از وزرا، از اوّل سال، نوایشان نوای ناامیدی است؛ می‌گویند امسال بودجه‌ کم است، مجلس کم تصویب کرده است، نفت ارزان است، مالیات چه شد و... اول دولت، وسط دولت، آخر دولت، سخن این‌ها سخنان ناامیدی است. برخی هم راجع به باران می‌گویند امسال وضع باران کم است، خشکسالی است و واردات باید بیشتر باشد و سخنانی از این قبیل.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه من تلاش کردم که گوشم نسبت به اینها کم بشنود افزود: عده‌ای هم امیدوارانه حرف می‌زنند؛ بله امسال بارندگی کم است ولی باید این کار را انجام دهیم و الگوی کشت را تغییر دهیم و... هم پیشنهاد می‌دهند هم امیدوارند.

وی ادامه داد: چه خاصیتی دارد ناامیدی و غصه و غم. اینکه اول سال را با گرفتاری و چهره عبوس شروع کنیم که بعد می‌خواهد اتفاقی رخ دهد، این درست نیست.

رئیس‌جمهور ادامه داد: خدا رحمت کند مرحوم هاشمی رفسنجانی را که مرد خیلی امیدواری بود. او شش سال در زندان بود. یک وقت به او گفتم امید شما خیلی زیاد است. گفت در شش سالی که زندان بودم، هر شب که می‌خوابیدم می‌گفتم صبح آزاد می‌شویم.

وی با بیان اینکه توطئه دشمنان علیه ایران ایجاد یأس و نامیدی است تصریح کرد: آقایی که در آمریکا اخیراً سمتی گرفته است و خیلی هم بددهن است و نسبت به ایران همیشه بد حرف می‌زند گفته بود که جمهوری اسلامی ایران، چهلمین سال انقلاب خودش را نخواهد دید. به کوری چشم او، ما وارد چهلمین سال انقلاب شدیم و با تحرک و موفقیت بیشتر سال را به پایان می‌بریم و ان‌شاءالله ۲۲ بهمن با جشن شما وارد چهل و یکمین سال انقلاب خواهیم شد.

روحانی ادامه داد: سال ۹۲ وقتی برای انتخابات آماده می‌شدم به جنوب رفتم. یک پتروشیمی را دیدم که انبارش پر است. علّت را پرسیدم و گفت که ما تحریم هستیم و مجبور شدم کارخانه را بخوابانم.

وی با بیان اینکه چاه‌های نفت ما قفل بود تصریح کرد: چاه‌های نفت ما به دلیل تحریم‌ها قفل بود. برای بازسازی آنها ۸۰۰ میلیون دلار خرج کردیم. کارگران ما چقدر کار کردند تا در عرض چند ماه صادرات نفت ما دو برابر شد. امروز صادرات نسبت به سال ۹۳ و سال ۹۴ که زمان اجرای برجام زمستان ۹۴ بود، دوبرابر شده است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: می‌گویند فروش نفت دوبرابر باشد، می‌خواهید چکار کنید. ملّت ایران شما بدانید همین پولی که سازمان تأمین اجتماعی امسال به مستمری بگیران می دهد ۵۲ هزار میلیارد تومان است. پول نفت ما چقدر است؟ کمتر از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان.

روحانی با بیان اینکه می‌گویند دولت پول نفت را چکار می‌کند اظهار داشت: ۵۵ درصد پول حاصل از فروش نفت را به مستمری بگیرها می‌دهیم. حالا این جزئی از مخارج است. اگر نفت صادر نشود نمی‌خواهم بگویم زندگی ما به هم می‌ریزد اما سخت و مشکل می‌شود. ما همه باید دست به دست هم بدهیم و این حرکت را به وجود آوریم.

نظر شما