شناسهٔ خبر: 136049 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

«وزارت خارجه و تجارت بین‌الملل» تشکیل می‌دهم

قالیباف کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم: ما در دولت مردم تلاش خواهیم کرد تا در ابتدا طرح تغییر ساختار وزارت خارجه به وزارت خارجه و تجارت بین‌الملل را اجرایی کنیم، چرا که بر این باوریم با این تغییر می‌توان اولویت امروز کشور را که رونق اقتصادی، افزایش درآمد ملی و ایجاد شغل است با سرعت پیش برد.

به گزارش «نماینده»، محمدباقر قالیباف کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری از تشکیل "وزارت خارجه و تجارت بین‌الملل" در دولت مردم خبر داد و گفت: باید دیپلماسی در خدمت اقتصاد کشور باشد و این مهم نیاز به تغییر ساختار وزارت خارجه دارد از این رو طرح تشکیل وزارت خارجه و گسترش تجارت بین الملل از اولویت‌های دولت من در صورت پیروزی است.

وی با ابراز تأسف از اینکه تاکنون تجارت و اقتصاد در ساختار وزارت امور خارجه اهمیت چندانی نداشته و وظیفه خود در راستای کمک به تقویت حوزه اقتصاد و پیدا کردن بازار بین المللی برای کالاهای ایرانی را به‌طور جدی در دستور کار قرار نداده است، افزود: واقعیت این است که برای تولیدات محصولات کشاورزی، صنعتی و خدماتی باید بازار بین المللی پیدا کرد تا امکان فعال شدن تمام ظرفیت‌های عظیم داخلی به کار گرفته شود و از این طریق می‌توان حرکت مؤثر و زودبازدهی را در رفع معضل بیکاری در کشور صورت داد، بدون آنکه نیاز به سرمایه‌گذاری‌های هنگفت باشد.

قالیباف گفت: ساختار وزارت خارجه در ایران به‌گونه‌ای طراحی شده که فقط پاسخگوی نیازهای سیاسی و امنیت ملی بوده و این ساختار اجازه نمی‌دهد که دغدغه اصلی امروز ما را که رونق اقتصاد است پیگیری کند.

وی اضافه کرد: در کشورهایی پیشرفته مانند کره جنوبی و ژاپن توسعه اقتصادی تا حد زیادی مدیون عملکرد دستگاه دیپلماسی این کشورهاست، به‌طوری که این کشورها اولویت اصلی خود را پیدا کردن بازار برای تولید کنندگان خود قرار می‌دهند. در این کشورها که بعد از جنگ جهانی دوم پیشرفت کرده‌اند وزارت خارجه نقش فعالی در تجارت خارجی و پیدا کردن بازار برای تولیدات داخلی به‌عهده گرفت و حتی وزارتخانه‌ای مستقل برای توسعه و گسترش روابط تجاری و اقتصادی بین المللی به وجود آمد که در رابطه مستقیم با وزارت خارجه فعالیت می‌کند.

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم اظهار کرد: ما در دولت مردم تلاش خواهیم کرد تا در ابتدا طرح تغییر ساختار وزارت خارجه به وزارت خارجه و تجارت بین‌الملل را اجرایی کنیم، چرا که بر این باوریم با این تغییر می‌توان اولویت امروز کشور را که رونق اقتصادی، افزایش درآمد ملی و ایجاد شغل است با سرعت پیش برد.

وی ادامه داد: معتقدیم در یک دوره کوتاه، می‌توانیم از ظرفیت بازار ۴۰۰ میلیون نفری کشورهای منطقه برای گسترش فعالیتهای اقتصادی بهره ببریم. در یک افق بلندمدت هم می‌توان با تقویت دیپلماسی اقتصادی، برای گسترش روابط تجاری بین المللی وزارت‌خانه‌ای مستقل نیز ایجاد کرد که در ارتباط تنگاتنگ با وزارت خارجه و اقتصاد فعالیت کند.

قالیباف در این گفت‌وگو ساعت را نماد انتخاباتی خود عنوان کرد.

نظر شما