شناسهٔ خبر: 164683 - سرویس سیاست
منبع: فارس

کسانی که با کنار گذاشتن اقتصاد مقاومتی مشکلات را بوجود آوردند، انگشت اتهام را به‌سمت نظام نشانه رفته‌اند

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت گفت: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی عمل نمی‌شود ولی انگشت اتهام را به‌سمت رهبری نشانه می‌روند؛ باید به آن‌ها گفت شما متهم هستید که با عمل نکردن به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نگذاشتید ولایت در اقتصاد جاری شود. شما اجازه ندادید همان‌طور که ولایت در امنیت و دفاع جاری شد، در اقتصاد جاری شود، حالا چرا انگشت اتهام را به سمت نظام گرفته‌اید؟

به گزارش «نماینده»، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح امروز (سه‌شنبه ۱۸ شهریور) در افتتاحیه اولین دوره تربیت مدرس شهید مریم فرهانیان با محوریت زن و خانواده در حکمرانی اسلامی که در مدرسه حکمرانی شهید بهشتی برگزار شد، گفت: باید از مقام معظّم رهبری تشکر کنیم که عنایتی به نسل‌های بعدی انقلاب داشتند و  برای اینکه حکمرانان آینده از این نسل باشند، دستور تشکیل این مدرسه را دادند.

وی ادامه داد: یکی از خلاءهایی که ما دیر متوجه آن شدیم، انتقال بین نسلی است. نظام‌های سیاسی اگر بخواهند پایدار بمانند، باید به قواعدی پایبند باشند. یکی از این قواعد، انتقال به موقع مسئولیتها از نسلی به نسل دیگر است.

رضایی افزود: این انتقال مسئولیت‌ها از نسلی به نسل دیگر باید به‌موقع و با کارآمدی همراه باشد. اگر دیر صورت گیرد یا توام با کارآمدی نباشد، آسیب‌هایی را متوجه کل حاکمیت خواهد کرد.
 
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه انتقال کارآمد مسئولیت‌ها از نسلی به نسل دیگر یکی از قواعد ماندگاری هر نظام است، تصریح کرد: ما متأسفانه این کار را به موقع انجام ندادیم و ده سال آینده حتی اگر نسل دوم انقلاب در قید حیات باشند، نمی‌توانند نقش موثری در اداره کشور ایفا کنند.

رضایی ادامه داد: ده سال زمان کمی است که جامعه آماده انتقال‌پذیری بین نسلی باشد. این موضوع، بیست - سی سال زمان می‌خواهد. مثل هر کاری که مدتی برای سرمایه‌گذاری وقت نیاز است و چندسال دیگر برای بهره‌برداری.

وی با بیان اینکه تربیت حکمرانان به‌معنای تولید کادر است که نیاز به سرمایه گذاری دارد، گفت:
ما در این موضوع تأخیر داریم و در ده سال، هم باید کادرسازی کنیم هم انتقال بین نسلی انجام دهیم.

رضایی با بیان اینکه در مجلس این انتقال بین نسلی شروع شده، گفت: تعدادی از نمایندگان کنونی از نسل سوم انقلاب هستند. اکثریت وزرای دولت آینده هم باید از نسل سوم باشند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ولایت در یک شخص منحصر نمی‌شود، بلکه یک سامانه‌ای است که در حکمرانی کشور جاری می‌شود، گفت: عده‌ای می‌خواهند رهبری شبیه پاپ شود و ولایت را منحصر در یک فرد کنند. درواقع این افراد، می‌خواهند ریسمان ولایت که از بالا به پایین می‌آید را قطع کنند، به همین دلیل است که سیاست‌های کلی و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اجرا نمی‌شود.

رضایی ادامه داد: ولایت یک آب زلال است که از بالا جاری می‌شود و در پایین‌دست، محصول‌هایی چون شهید قاسم سلیمانی را به بار می‌آورد. ولی در فرهنگ و اقتصاد، عده‌ای دنبال این هستند که از رهبری، پاپ بسازند. 

وی تاکید کرد: وقتی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی عمل نمی‌شود و مشکلاتی برای جامعه ایجاد می‌شود، انگشت اتهام را به‌سمت رهبری نشانه می‌روند. باید به آن‌ها گفت شما متهم هستید که با عمل نکردن به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نگذاشتید ولایت در اقتصاد جاری شود. شما اجازه ندادید همان‌طور که ولایت در امنیت و دفاع جاری شد، در اقتصاد جاری شود، حالا چرا انگشت اتهام را به سمت نظام گرفته‌اید؟