شناسهٔ خبر: 161625 - سرویس مجلس
منبع: فارس

قوانین انتخاباتی کشور در مجلس تنقیح شد

صحن مجلس طرح تنقیح قوانین انتخاباتی کشور در جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی بررسی شد و به تصویب نمایندگان رسید.

به گزارش «نماینده»، نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز (دوشنبه ۲۹ اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی طرح تنقیح قوانین انتخاباتی کشور را بررسی کردند.  

بعد از قرائت گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها درباره بررسی طرح تنقیح قوانین انتخابات کشور، نمایندگان با این تنقیح موافقت کردند.

براساس ماده یک این طرح اصلاحی؛ یک ماده به شرح زیر به عنوان ماده (۶۱ مکرر) به قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران مصوب ۵ تیرماه ۱۳۶۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن و به عنوان ماده (۵۴ مکرر) به قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب ۷ آذر ۱۳۷۸ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن و به عنوان ماده (۶۳ مکرر) به قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب یک خرداد ۱۳۷۵ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن الحاق می شود:

در ماده الحاقی اصلاحی آمده است: هرگاه براساس پاسخ دریافتی از مراجع استعلامی توسط هیات های اجرایی و نظارت، صلاحیت داوطلبان رد شده باشد، هیات های مزبور موظفند در صورت درخواست داوطلب در موعد قانونی اعتراض، استنادات و گزارشاتی که موجب رد صلاحیت وی شده است با رعایت قانون لزوم رسیدگی دقیق به شکایات داوطلبین رد صلاحیت شده در انتخابات مختلف مصوب ۲۲ آبان ۱۳۷۸ مجمع تشخیص مصلحت نظام را به وی تسلیم و اقدام به اخذ توضیحات و دفاعیات از وی نمایند و سپس با عنایت به توضیحات و دفاعیات ارائه شده، نتایج بررسی های خود را به وی اعلام نمایند.

همچنین نمایندگان در ادامه بررسی طرح اصلاح برخی قوانین راجع به انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی کشور با الحاق یک تبصره به ماده الحاقی موافقت کردند.

براین اساس در تبصره ۶ الحاقی آمده است: احکام موضوع این ماده نافی ترکیبات مذکور در قوانین انتخاباتی موجود نمی باشد.