شناسهٔ خبر: 158423 - سرویس مجلس
منبع: فارس

دولت براساس اصل غافلگیری طرح سهمیه‌بندی بنزین را اجرا کرد

ولی داداشی نایب‌رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: متأسفانه دولت آقای روحانی بدون برنامه و براساس اصل غافلگیری، طرح سهمیه‌بندی بنزین را طوری اجرایی کرد که مجلس و مردم غافلگیر شدند.

به گزارش «نماینده»، ولی داداشی نایب‌رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، گفت: فعلا شکایتی از دولت درباره عدم پیش‌بینی‌های امنیتی و سوءمدیریت‌های صورت گرفته در شیوه اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین در بخش‌های مختلف دولتی به کمیسیون اصل نود واصل نشده است. 

وی افزود: اگر کسی شکایتی از بخش‌های مختلف دولت در این باره دارد باید به مجلس مراجعه کرده و شکایت خود را در سیستم‌های کمیسیون اصل نود ثبت کند. 

نایب‌رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تصریح کرد: کمیسیون اصل نود می‌تواند رأساً به دلیل میزان خسارت‌های فراوان صورت گرفته در کشور بعد از گران شدن نرخ بنزین و سهمیه‌بندی آن و ضعف فاحش بخش‌های مختلف وزارت کشور و عدم پیش‌بینی‌های امنیتی به موضوع ورود کند. 

داداشی خاطرنشان کرد: سهمیه‌بندی بنزین برای اولین بار و در زمان احمدی‌نژاد و در دولت‌های نهم و دهم انجام شد، ولی او مقررات را در این زمینه بسیار خوب اجرا کرد. 

وی خاطرنشان کرد: احمدی‌نژاد سهمیه‌بندی بنزین را با رعایت تمامی جوانب، عملیاتی کرد به طوری که سهمیه سوخت تریلی‌ها، سهمیه سوخت تاکسی‌های داخل شهر و برون‌شهری، سهمیه سوخت قایق‌های موتوری، سهمیه سوخت کشاورزان و حتی سهمیه سوخت اصناف دیگر را هم به خوبی دیده و برای آن برنامه‌ریزی کرد و براساس همین برنامه‌ریزی مدون و منظم، طرح سهمیه‌بندی بنزین را در حالی که یارانه آن را دو ماه پیش از آن به حساب مردم ریخته بود اجرایی کرد. 

نایب‌رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تصریح کرد:‌ متأسفانه دولت آقای روحانی بدون برنامه و براساس اصل غافلگیری، طرح سهمیه‌بندی بنزین را طوری اجرایی کرد که مجلس و مردم غافلگیر شدند. 

وی افزود: دولت آقای روحانی برای اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین و گران کردن نرخ آن، نسبت به مجلس بی‌ادبی خاصی را انجام داد و اگر تدبیر رهبر معظم انقلاب در یکسان کردن تمامی ارکان نظام بود، قطعاً قوا به جان یکدیگر افتاده و اختلاف شدیدی در کشور ایجاد می‌شد که جمع و جور کردن آن بسیار سخت بود. 

داداشی گفت: مردم بعد از اجرای سهمیه‌بندی بنزین و غافلگیر شدن در این باره اعتراضاتی را انجام دادند. 

نایب‌رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تصریح کرد: دولت در گران کردن بنزین، بی‌تدبیری عجیب و غریبی از خود به جا گذاشت.

وی گفت: برخی دولت‌های همسایه نظیر ترکیه و رئیس‌جمهور آن گزارشات مکتوب و مصاحبه‌ای را درباره اینکه قرار است عده‌ای اعتراضات را به کف خیابان‌ها بکشند، ارائه کرده است،‌ این در حالی است که آخرین هشدار اردوغان یک هفته قبل از بروز اعتراضات اخیر در کشورمان بود، اما بی‌توجهی صورت گرفته نسبت به این هشدارها جای تأمل دارد.