شناسهٔ خبر: 157897 - سرویس مجلس
منبع: فارس

چالشی بین دولت و مجلس درباره واردات کالاها با ارز ۴۲۰۰ وجود دارد/ ارائه گزارش به صحن مجلس

تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس چالشی بین دولت و مجلس درباره واردات کالاها با ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود دارد، گفت: در این زمینه پارلمان بر نظر خود مصرّ بوده و دولت هم بر عقیده‌اش اصرار دارد

به گزارش «نماینده» غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با اشاره به دستور علی لاریجانی به این کمیسیون درباره بررسی مجدد ۱۴ میلیارد دلار تخصیص یافته برای واردات کالاهای اساسی، گفت: در این باره به صورت مفصل در کمیسیون برنامه و بودجه بحث شده و حتی گزارشاتی نیز در این باره به صحن کمیسیون ارائه شده است.  

وی با بیان اینکه چگونگی تخصیص ۱۴ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی، نوع اجناس وارد شده و کیفیت توزیع آن و انحراف از اهداف تعیین‌شده در این باره در جلسه غیرعلنی بحث شده است، افزود: گزارش مفصلی نیز در این باره در شورای هماهنگی اقتصادی قرائت شد.  

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت در این باره معتقد است تغییر پایه ارز مصرف کالاهای اساسی از ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی اثر تورمی برای مردم داشته و آنها را دچار نگرانی و دغدغه خواهد کرد.  

تاجگردون گفت: مجلس در این باره معتقد است که اثر تورمی این موضوع در جامعه گذشته و عملاً آنچه که در سفره مردم از کالاهای اساسی قرار دارد، با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی نیست، اما چون دولت مجری تصمیمات پارلمان است، جور دیگری فکر کرده و ما بیش از این نمی‌توانیم در نظر خود اصرار ورزیده و به قوه مجریه فشار بیاوریم.  

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: با توجه به شرایط درآمدی فعلی کشور، ۱۴ میلیارد دلار تخصیص‌یافته برای واردات کالاهای اساسی، ارزش واقعی خود را از دست داده و شاید که ۹ تا ۱۰ میلیارد دلار رسیده باشد.  

وی گفت:‌ چالش جدی بین دولت و مجلس درباره نحوه واردات کالاهای اساسی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی همچنان وجود دارد و پارلمان بر نظر خود مصرّ بوده و دولت هم اعلام می‌کند که طور دیگری فکر می‌کند.