شناسهٔ خبر: 155310 - سرویس مجلس
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اولین گزارش نقض حقوق بشر در آمریکا به هیأت رئیسه مجلس ارائه شد

فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی گفت: اولین گزارش نقض حقوق بشر در آمریکا در این کمیسون تصویب و در دستور کار صحن قرار گرفته است.

به گزارش «نماینده»  حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با اشاره به تدوین و بررسی ۱۵ طرح برای مقابله با اقدامات آمریکا در این کمیسیون، گفت: نمایندگان تعدادی طرح دیگر هم با همین محور به کمیسیون امنیت ملی ارائه کردند که ما هر هفته بررسی آن‌ها را در دستور کار خود قرار می‌دهیم.

وی با بیان اینکه طرح‌هایی که دولت در بحث مقابله با اقدامات آمریکا بتواند آن‌ها را عملیاتی کرده و قابلیت پیگیری داشته باشد، افزود: طرح‌هایی مانند نقش آمریکا در نقض حقوق بشر علیه ایرانیان مثلا ایرانی‌هایی که در کشورهای دیگر توسط آمریکایی‌ها شکنجه یا کشته شدند، همچنین نقش آمریکا در تروریسم سایبر، نقش شرکت‌های آمریکایی در شهادت جانبازان شیمیایی و ... از طرح‌های عمده‌ای هستند که در این کمسیون بررسی می‌شوند.

فلاحت پیشه تأکید کرد: هر چند آمریکایی‌ها در شرایط بین‌المللی امروز از ابزارهای قدرت فراوانی برخوردار هستند، اما این طرح‌ها حداقل در فضای دیپلماسی عمومی قابلیت و کاربرد دارند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در مدت زمان باقی مانده از دور دهم مجلس بررسی تمامی این طرح‌ها به اتمام خواهد رسید بیان کرد: دو مورد از این طرح‌ها تاکنون طی یک ماهی که از آغاز بررسی‌ها گذشته، تعیین تکلیف شده است و اولین گزارش نقض حقوق بشر در آمریکا را هم در کمیسیون امنیت ملی تصویب کرده و اکنون در دستور کار صحن علنی قرار گرفته است.