شناسهٔ خبر: 146772 - سرویس بین‌الملل
منبع: تسنیم

 العبادی بخت بیشتری برای نخست وزیری دارد

 حیدر العبادی رایزنی های گروهها و جریان های سیاسی عراق برای تشکیل بزرگترین فراکسیون پارلمانی و تشکیل دولت آینده در این کشور همچنان ادامه دارد.

به گزارش «نماینده»، سخنگوی رسمی ائتلاف نصر گفت: تشکلهای سیاسی که با آنها به منظور تسریع در تشکیل دولت گفتوگو شده است؛ مانعی در نخست وزیری دوباره حیدر العبادی ندارند و وی از مقبولیت زیادی بین این تشکل ها برخوردار است که بارزترین آنها ائتلاف سائرون به ریاست مقتدی صدر رهبر جریان صدر است.

حسین العادی در بیانیه ای افزود: العبادی بیشترین شانس را در حال حاضر برای مامور شدن برای تشکیل دولت جدید دارد.

* شروط کردها برای پیوستن به بزرگترین فراکسیون

حارث الحارثی نماینده پارلمان عراق شروط کردهای این کشور برای پیوستن به بزرگترین فراکسیون را که مامور تشکیل دولت آینده خواهد بود، تشریح کرد.

الحارثی به شبکه تلویزیونی الفرات گفت: مسابقهای برای رسیدن به بالاترین منافع به راه افتاده است که این امر ما را به عقب باز می گرداند.

وی افزود: "کردها دیروز آمدند و کرکوک را برای همه پرسی و استقلال به منظور تقسیم کشور مطرح کردند اما امروز با خواستههای شدیدتری نسبت به دیروز آمدهاند و خواهان اجرایی شدن ماده ۱۴۰ و افزایش سهم منطقه کردستان عراق از بودجه مالی هستند که تا بیش از ۱۷ درصد می رسد. "

وی پیش بینی کرد که "شروط کردها از سوی اکثر تشکلها غیرقابل اجرا باشد".

الحارثی از کمیسیون انتخابات عراق خواست تا درستی نتایج انتخابات را ثابت کند.

وی در عین حال "به وجود اعتراض برخی و رجوع آنها به دادگاهها برای شکایت درباره این نتایج و درستی آن اشاره" کرد و ابراز عقیده کرد: "قانون انتخابات اجرا نشده است. اگر این قانون به طور کامل اجرا می شد، ما شاهد این تخلفات در فرایند انتخابات نبودیم و ما اسنادی داریم که این امر را ثابت می کند".

* اعلام موضع کمیسیون انتخابات درباره کمیته هیئت وزیران

کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق موضع خود درباره کمیته عالی هیئت وزیران این کشور برای بررسی تخلفات انتخاباتی را اعلام کرد.

در بیانیه کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق آمده است: شورای کمیسیون از کمیته عالی تشکیل شده با رای هیئت وزیران برای بررسی تخلفات انتخاباتی استقبال و آمادگی خود را برای ملاقات با این هیئت در ساعت ۱۰ امروز دوشنبه به وقت محلی در مقر کمیسیون یا هر زمان دیگری که این کمیته تعیین می کند، اعلام میدارد.

هیئت وزیران عراق در جلسه فوق العاده پنجشنبه گذشته خود موارد تخلف و اشکالات در فرایند انتخابات را بررسی و دستور تشکیل کمیته یاد شده را صادر کرد.

* دعوت مجدد برای جلسه فوق العاده مجلس درباره تخلفات انتخاباتی

ریاست مجلس نمایندگان عراق بار دیگر از اعضای پارلمان برای برگزاری جلسه فوق العاده ای در عصر امروز دوشنبه به منظور بررسی تخلفات صورت گرفته در فرایند انتخابات دعوت کرد.

در بیانیه ریاست مجلس آمده است: بنا به درخواست تعدادی از نمایندگان به منظور تمرکز روی شفافیت و سلامت فرایند انتخابات، ریاست مجلس خواهان حضور نمایندگان برای برگزاری جلسهای فوق العاده در عصر امروز دوشنبه ساعت چهار به وقت محلی است.

مجلس نمایندگان عراق تاکنون سه بار در برگزاری جلسه فوق العاده در این زمنیه به علت به حدنصاب نرسیدن نمایندگان ناکام مانده است.