شناسهٔ خبر: 135658 - سرویس اقتصاد
منبع: تسنیم

کاهش ۱۵ میلیون لیتری واردات بنزین تا یک ماه دیگر

نفت مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفت: با بهره برداری از ۲ طرح بزرگ بنزین سازی تا کمتر از یک ماه آینده، ۱۵ میلیون لیتر به تولید روزانه بنزین کشور اضافه می شود و به همین میزان از حجم واردات بنزین کاسته می شود.

به گزارش «نماینده» «عباس کاظمی» مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران اظهار داشت: خوشبختانه سال گذشته موفق شدیم تمامی تجهیزاتی که مورد نیاز پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس بود را وارد کنیم و با نصب این تجهیزات، تکمیل فاز نخست این پالایشگاه سرعت گرفت.

وی افزود: در روزهای اخیر تزریق خوراک به واحد بنزین سازی شروع شده و تا کمتر از یک ماه آینده با تکمیل فاز نخست، تولید بنزین یورو ۴ در فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس آغاز می شود.

معاون وزیر نفت همچنین از انجام مراحل نهایی تکمیل طرح بنزین سازی پالایشگاه بندرعباس خبر داد و گفت: این طرح نیز همزمان با فاز نخست پالایشگاه ستاره حلیج فارس، در کمتر از یک ماه آینده به بهره برداری می رسد و با بهره برداری از آن، ۳ تا ۴ میلیون لیتر در روز به تولید بنزین کشور افزوده می شود.

وی ادامه داد: با بهره برداری از این ۲ طرح بزرگ بنزین سازی تا کمتر از یک ماه آینده، ۱۵ میلیون لیتر به تولید روزانه بنزین کشور اضافه می شود و به همین میزان از حجم واردات بنزین کاسته می شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران تصریح کرد: در سال ۹۶ به مرز خودکفایی در تأمین بنزین مورد نیاز کشور می رسیم و در سال ۹۷ با تکمیل دیگر فازهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس و دیگر طرح های توسعه پالایشگاهی، صادرکننده بنزین می شویم.

کاظمی در خصوص میزان صادرات روزانه فرآورده های نفتی گفت: به طور متوسط در سال ۹۵ و همچنین در ماه نخست سال ۹۶ حدود ۴۵۰ هزار بشکه در روز صادرات فرآورده های نفتی داشتیم که این رقم با بهره برداری از طرح های جدید پالایشی در سال ۹۶ افزایش می یابد.