شناسهٔ خبر: 108155 - سرویس بین‌الملل
منبع: فارس

می‌توانیم هر جا در ایران را بازرسی کنیم/ تحریم‌ها تعلیق می‌شوند

 بایدن معاون اول باراک اوباما با اشاره به مفاد برجام ادعا کرد که «به دقت گوش کنید. ما می‌توانیم از هر جایی در ایران اگر معتقد باشیم که در آنجا فعالیتی غیرقانونی در حال حادث شدن است، بازرسی کنیم».

به گزارش «نماینده»، معاون اول رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه تلاشهای کاخ سفید برای قبولاندن برجام در این کشور، برنامه جامع اقدام مشترک را «توافقی خوب برای آمریکا و اسرائیل» خواند.

در خبرها آمده بود که «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور آمریکا درصدد است روز پنج‌شنبه (امروز) با رهبران یهودی در منطقه «برووارد» ایالت «فلوریدا» درباره توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ دیدار و گفت‌وگو کند.

معاون اول باراک اوباما در این نشست با دفاع از برجام گفت: «این یک توافق خوب است. این توافق خوب برای آمریکا، جهان و اسرائیل است».

وی در جمع رهبران یهودی در ایالت فلوریدا با رد مواضع مخالفان برجام در آمریکا و خطاب به ایران گفت: «تنها چیزی که من برای آن زمان ندارم این ایده و نظر است که شما نمی‌توانید با افراد بد تعامل و کار کنید».

معاون رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه مواضع بی اساس مقامات این کشور درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران و با اشاره به برجام افزود: «این توافق مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شود».

بایدن با اشاره به مفاد برجام ادعا کرد که «به دقت گوش کنید. ما می‌توانیم از هر جایی در ایران اگر معتقد باشیم که در آنجا فعالیتی غیرقانونی در حال حادث شدن است، بازرسی کنیم».

معاون رئیس‌جمهور آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود درباره با دفاع از مفاد برجام خطاب به حاضران در این نشست گفت: «وقتی که رسانه‌ها در اینجا نبودند، بگذارید به سراغ جزئیات بیشتر بروم».

به گزارش «تایمز اسرائیل»، وی در بخش دیگری از این سخنرانی درباره موضوع تحریمها هم اینطور گفت که تحریم‌های ایران تنها تعلیق می‌شود.

معاون اوباما همچنین تاکید کرد اگر تصور کنیم جایی در ایران فعالیت غیرقانونی در جریان است، می‌توانیم از آنجا بازرسی کنیم و کسی نمی‌تواند جلوی ما را بگیرد.

او با هشدار به مخالفان برجام در آمریکا گفت که اگر توافق رد شود، ‌ اعتبار واشنگتن زیر سوال می‌رود و مثلا دیگر آمریکا نمی‌تواند به اعضای ناتو برای تخصیص بودجه ۲% فشار آورد.

معاون رئیس‌جمهور آمریکا افزود: هیچ برهه‌ای را به یاد نمی‌آورم که توان ما در سیاست خارجی تا این حد محدود شده باشد، آن هم به دلیل عملکرد نامناسب کاخ سفید و کنگره».

وی افزود: «چیز دیگری که گفته می‌شود این است که خوب جو! حتی اگر آنطور که می‌گویید دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هم مسدود شده باشد، باز هم آن همه پول به آنها می‌رسد که آنها با این پولها کلی کارهای بد بیشتری انجام می‌دهند و این کار را به نحو موثرتری انجام می‌دهد و متحدان ما را بیشتر تهدید کند. این استدلالها و نگرانیها قابل پذیرش است».

به گزارش «سان سنتیلن»، معاون رئیس‌جمهور آمریکا در این نشست گفت: «اگر ما بتوانیم بمب هسته‌ای را از روی میز برداریم، در شرایط بهتری خواهیم بود تا با این افراد بد بپردازیم تا اینکه بمب هسته‌ای روی میز باشد».

وی ادامه داد: «هر آنچه کارهای بدی که آنها در حال انجام در منطقه و جهان هستند، اگر آنها چتر هسته‌ای داشته باشند تواناییشان برای اقدامات بیشتر می‌شود».

بایدن با تاکید بر اینکه مخالفتها با برجام «یک موضع غیر منطقی نیست و من به آنهایی که پس از بررسی واقعا متفکرانه با من و رئیس‌جمهور مخالفت می‌کنند، احترام می‌گذارم».