شناسهٔ خبر: 93225 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ

طلا:

باید وزرای صنعت و تعاون به فریاد شرکت دخانیات برسند

طلا نماینده تهران تاکید کرد: باید وزرای صنعت و تعاون هرچه زودتر به فریاد این شرکت و پرسنل آن برسند و امیدواریم بعد از سفر وزیر کار به عراق شاهد اصلاحات جدی مدیریتی برابر آنچه وعده داده‌اند در مجموعه شرکت دخانیات باشیم.

به گزارش نماینده حسین طلا در گفت‌وگو با مهر، با انتقاد از واگذاری شرکت دخانیات به صندوق بازنشستگی فولاد گفت: شرکت دخانیات از شرکت‌های باسابقه، صنعتی و بزرگ کشور است که سهم بزرگی در ایجاد اشتغال دارد. با واگذاری این شرکت به صندوق بازنشستگی فولاد دچار مشکلات عدیده‌ای شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برنامه‌ریزی‌های لازم برای این واگذاری از قبل پیش‌بینی نشده بود و متاسفانه باور برخی مدیران این بود که شرکت دخانیات به دلیل تغییر نرخ ارز در زمان واگذاری دارای درآمد بالایی بوده است که با این نگاه غلط شرکت دخانیات را که خود از مشکلات اقتصادی و مالی رنج می‌برد به صندوق بازنشستگی فولاد واگذار کردند.

رئیس کمیته موارد خاص کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت: درخصوص بحران مدیریتی در این شرکت با وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت صحبت کردم زیرا باید هرچه سریع‌تر برای ایجاد آرامش و هماهنگی لازم مشکلات مدیریتی این شرکت حل شود.

وی مشکلات مدیریتی شامل اختلافات هیات مدیره و نبود مدیرعامل را از مشکلات مهم این شرکت خواند و گفت: آقای ربیعی و نعمت‌زاده قول داده بودند که هرچه زودتر این مشکل را حل کنند اما با گذشت ۳ هفته از جلسه بنده با این دو وزیر و قول آنها هنوز هیچ اتفاقی در این خصوص رخ نداده است.

طلا اظهار داشت: شرکت دخانیات با پرداخت ماهانه ۲۰ میلیارد تومان بابت حقوق و دستمزد، مالیات و سهمی به صندوق بازنشستگی فولاد و همچنین خرید مواد اولیه از یک‌سو و از سوی دیگر عدم تولید و فروش مناسب و همچنین اعمال نفوذ برخی افراد ذی‌نفوذ در مدیریت شرکت در عرصه تولید و اقتصاد دچار تنگناهای اساسی شده است.

نماینده تهران تاکید کرد: باید وزرای صنعت و تعاون هرچه زودتر به فریاد این شرکت و پرسنل آن برسند و امیدواریم بعد از سفر وزیر کار به عراق شاهد اصلاحات جدی مدیریتی برابر آنچه وعده داده‌اند در مجموعه شرکت دخانیات باشیم.

نماینده تهران درخصوص فعالیت شرکت دخانیات در کل کشور خصوصا اراضی کشت شمالی، مرکزی و غربی اظهار داشت: شرکت دخانیات در استان‌های شمالی به دلیل کشت توتون دارای واحدهای تولیدی بزرگی است و به طبع دارای کارکنان زیادی است. به طور مثال واحد گیلان به عنوان یک واحد بزرگ تولید دخانیات دارای تعداد زیادی پرسنل بوده و مسئول خرید توتون کشاورزان نیز هست که متاسفانه با مشکلات جدی مواجه شده است.

وی گفت: با توجه به اینکه شرکت دخانیات در ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم در واحدهای تولیدی دخانیات در شمال کشور سهم مهمی را دارا می‌باشد بحران در این شرکت نمایندگان استان‌های شمالی در مجلس را نیز به شدت نگران کرده است، این نمایندگان با مراجعه به اینجانب به دلیل آشنایی‌ام با ساختار و مشکلات شرکت دخانیات خواستار ارائه راه‌حلی جدی برای برون‌رفت از این مشکل بزرگ و ملی شده‌اند.

مدیرعامل سابق شرکت دخانیات درخصوص راه‌حل بحران شرکت دخانیات گفت: باید شرکت دخانیات به شرایط قبل از واگذاری بازگردد چون با ادامه این روند متاسفانه ناچارم اعلام کنم که با بحرانی جدی روبه‌رو خواهیم بود. امیدواریم شاهد آن نباشیم که وزارتخانه‌هایی که خود باید در جهت ایجاد اشتغال و صیانت از شغل‌های موجود تلاش کنند با دست خود تیشه به ریشه اشتغال بزنند و با بی‌تدبیری حجم زیادی از کارگران را به خیل بیکاران کشور بیفزایند.

وی تصریح کرد: قطعا مجلس در چنین شرایطی هیچگونه تسامح و تساهلی را در برخورد با کوتاهی وزرا در حل مشکل شرکت دخانیات نخواهد کرد.

طلا در انتها یادآور شد: در شرکت دخانیات باید قبل از واگذاری اصلاحات اساسی صورت می‌گرفت که این اصلاحات شامل اصلاح ساختار، منابع انسانی و ماشین‌آلات آن است چون در غیر این صورت به دلیل عدم تولید مناسب و در پی آن نداشتن درآمد کافی شاهد تعدیل نیروی انسانی و کاهش هزینه‌ها از این روش ناصواب خواهیم بود.

نظر شما