شناسهٔ خبر: 77690 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ

عضو کمیسیون انرژی مجلس:

دیپلماسی انرژی ایران در کاهش قیمت نفت با نقشه آمریکا و عربستان همراهی کرد/ زنگنه بجای همراهی با عربستان جلسه اوپک را ترک می‌کرد

موسوی نژاد سیدمهدی موسوی‌نژاد با بیان اینکه کاهش قیمت نفت تهدید نیست بلکه یک فرصت برای اقتصاد کشور محسوب می‌شود، گفت: شاید در این شرایط دولت‌مردان به خود بیایند و در جهت کاهش وابستگی اقتصاد به نفت اقدام جدی کنند و به‌دنبال منایع درآمدی جایگزین باشند.

به گزارش نماینده سیدمهدی موسوی‌نژاد با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود قیمت نفت خام به کمتر از ۵۰ دلار کاهش یابد، به خبرگزاری تسنیم گفت: بر این اساس قیمت ۷۲ دلار برای هر بشکه نفت در لایحه بودجه سال ۹۴ غیرمنطقی است. باید در بودجه سال آینده قیمت مناسبی برای نفت خام تعیین شود در غیر این صورت دولت در سال ۹۴ به کسر بودجه دچار می‌شود و اهداف آن محقق نمی‌شود.

وی با اظهار اینکه کاهش قیمت نفت تهدید نیست بلکه یک فرصت برای اقتصاد کشور محسوب می‌شود، گفت: شاید در این شرایط دولت‌مردان به خود بیایند و در جهت کاهش وابستگی اقتصاد به نفت اقدام جدی کنند و به‌دنبال منایع درآمدی جایگزین باشند.

نماینده مردم دشتستان در مجلس با اعلام اینکه با توجه به کاهش قیمت نفت خام در بازار جهانی، قیمت نفت خام در بودجه سال ۹۴ هم کمتر از ۷۲ دلار تعیین خواهد شد، گفت: قطعاً در کمیسیون تلفیق مجلس شاهد کاهش قیمت خواهیم بود.

وی با تأکید بر "باید ارقام بودجه منطقی تعیین شود تا شاهد افزایش تورم و تضعیف پایه پولی کشور نباشیم" گفت: پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که قیمت نفت در آینده باز هم کاهش خواهد یافت. البته این کاهش قیمت بر بودجه سال ۹۳ تأثیر آن‌چنانی ندارد اما در ابتدای سال ۹۴ این تأثیر محسوس خواهد بود.

موسوی‌نژاد قیمت ۵۵ تا ۶۰ دلار را برای هر بشکه نفت خام در بودجه سال آینده مناسب دانست و گفت: اگرچه کاهش قیمت نفت ریشه سیاسی دارد و ممکن است پایدار نباشد اما بازه زمانی کاهش نرخ نفت کوتاه نیست که این موضوع می‌تواند تأثیر منفی را در بودجه سال ۹۴ به جا بگذارد؛ بنابراین اگر قیمت نفت در بودجه بیشتر از این رقم تعیین شود یقیناً با مشکل جدی روبه‌رو خواهیم شد.

وی افزود: مگر اینکه منابع ‌درآمدی جدیدی جایگزین درآمدهای نفتی شود و یا اینکه نفت خام تبدیل به ارزش افزوده شود، البته برخی از محدودیت‌ها موجب شده است که نتوانیم منابع جدید را جایگزین کنیم. دولت باید تدبیری بیندیشد که صنایع پائین‌دستی نفت توسعه یابد تا حداقل اگر نتوانستیم در سال ۹۴ این مشکل را حل کنیم، در سال‌های بعد از آن وابستگی به نفت این‌گونه کاهش یابد. به‌دلیل وابستگی بودجه به دلارهای نفتی قطعاً کشور در سال آینده مشکل اقتصادی خواهد داشت.

وی درباره این اظهارنظر محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت که گفته بود: "قاطعانه می‌گویم، بدون نفت هم کشور را اداره می‌کنیم" اظهار کرد: اینکه بتوان برای این حجم از درآمدهای نفتی جایگزین یافت، جای تردید است؛ چرا که این موضوع نیازمند فعال شدن حوزه‌های دیگر است که منجر به فشار بر مردم می‌شود. در واقع باید عوارض،‌ مالیات، نرخ انرژی و... را افزایش داد که در این صورت بازهم درآمد حاصل از این افزایش قیمت‌ها جایگزین درآمدهای نفتی نخواهد شد. در حال حاضر آمادگی حذف کامل درآمدهای نفتی از بودجه وجود ندارد.

موسوی‌نژاد تصریح کرد: زمانی که مسئولان موضوع را مطرح می‌کنند، موجب ایجاد توقع بین مردم می‌َشود. ایجاد توقع نادرست بین مردم تبعات منفی خواهد داشت اگرچه به‌نیت امید‌دهی به جامعه باشد. تزریق امید بدون منطق و واقعیت تأثیرات منفی بیشتری خواهد داشت. اگر واقعیت‌ها به مردم اعلام شود مردم بهتر با دولت همراهی می‌کنند.

وی ادامه داد: اگر مدیران تدبیر و مدیریت کنند و بی‌عرضگی به خرج ندهند می‌توان از این سختی عبور کرد. اگر چشمان به خارج از کشور باشد، شک نکنید که با مخمصه جدی روبه‌رو خواهیم شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس دیپلماسی انرژی ایران در بخش کاهش قیمت نفت را بسیار ضعیف ارزیابی کرد و گفت: در نشست اخیر اوپک دلیلی وجود نداشت که وزیر نفت حضور پیدا کند و با عدم تغییر سقف تولید اوپک موافقت کند؛ چگونه می‌توان انتظار داشت با این تصمیم روند کاهش قیمت نفت متوقف شود؟

وی افزود: زمانی که با وزیر نفت در این باره صحبت شد، وی عنوان کرد: "جز این راهی وجود نداشت؛ چراکه طبق قانون اوپک باید تصمیمات با اجماع اعضا صورت گیرد." این در حالی است که ایران می‌توانست مخالفت و جلسه را ترک کند. در واقع ایران همراه با جریان‌سازی عربستان حرکت کرد. عربستان و آمریکا چون نتوانستند با تحریم ایران به اهداف خود برسند،‌ کاهش قیمت نفت را در پیش گرفتند تا این‌گونه ایران را تسلیم کنند.

موسوی‌نژاد با بیان اینکه دیپلماسی انرژی ایران باید با این نقشه مقابله می‌کرد نه همراهی، گفت: زمانی که روند کاهش قیمت نفت ادامه یافت ایران هم مانند کشور ونزوئلا باید درخواست جلسه اضطراری می‌داد اما این درخواست از سوی کشور مطرح نشد. وقتی از وزیر نفت در مورد اینکه چرا درخواست جلسه اضطراری اوپک از سوی ایران مطرح نشد پرسیده شد، دلایل آبکی را مطرح کردند مبنی بر: ما می‌ترسیدیم درخواست جلسه بدهیم اما اعضا قبول نکنند.

وی افزود: این در حالی است که اگر دیپلماسی انرژی ایران فعال بود به‌طوری که در این مدت به با کشورهای عضو بر اساس اعتمادسازی و منافع مشترک مذاکره صورت می‌گرفت، قطعاً با درخواست ایران برای برگزاری جلسه اضطراری موفق می‌کردند؛ چرا که منافع آنها نیز در خطر بود.

نظر شما