شناسهٔ خبر: 71600 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

رئیس ستاد حمل و نقل کشور خبر داد

تیبا و پراید ۱۳۱ جایگزین خودروهای فرسوده می‌شوند

خودرو فرسوده/1 رئیس ستاد حمل و نقل کشور از جایگزینی محصولات سایپا به جای خودروهای فرسوده خبرداد و گفت: تا کنون ۱۷۰ هزار خودرو از چرخه ترافیکی کشور خارج شده است.

به گزارش نماینده، فیض بخش رئیس ستاد حمل و نقل کشور امروز در مراسم آغاز مجدد طرح جایگزینی خودروهای فرسوده گروه خودروسازی سایپا، اظهار داشت: یکی از نکات مهم که از ابتدای دولت یازدهم مودر توجه قرار داشت موضوع محیط زیست است که رئیس جمهور نیز با ثبت نام به عنوان همیار محیط زیست به صورت نمادین براهمیت این موضوع تاکید داشته است.

وی با اشاره به اینکه از سالیان گذشته با گذاشتن استانداردهای مختلف برای خودروسازان به سمت کاهش آلاینده ها حرکت کرده ایم، افزود: براین اساس ستاد مدیریت و حمل و نقل وظیفه داشت که برای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده اقدام کند اما هم اکنون این ستاد تنها نقش ناظر را خواهد داشت و عملیات اجرایی آن به گروه خودروسازی سایپا واگذار شده است.

فیض بخش اضافه کرد: در مدت ۳ سال گذشته در خودروهای عمومی و شخصی فرایند جایگزینی انجام نشده و از سوی دیگر میزان جایگزینی خودروهای وارداتی و خودروهای فرسوده نیز به درستی انجام نشده است.

وی با بیان این مطلب که تا مهرماه سال گذشته ۷۰ هزار خودرو وارد کشور و ۷۰ هزار خودرو فرسوده نیز از رده خارج شده است، تصریح کرد: این در حالی است که باید ۴ برابر این میزان و ۲۸۰ دستگاه خودرو فرسوده اسکات می شد.

رئیس ستاد حمل و نقل کشور اضافه کرد: تا کنون ۱۷۰ هزار خودرو از چرخه ترافیکی کشور خارج شده که از این میزان ۱۳۴ هزار دستگاه اسکات و ۳۶ هزار دستگاه دیگر در فرایند اسکات شدن قرار دارند.

وی کمبود منابع دولتی و عدم همکاری بانک ها را در این خصوص حائز اهمیت دانست و گفت: از یک ماه گذشته و با پیشنهاد گروه خودروسازی سایپا فرایند اسکات خودروهای فرسوده با منابع مالی سایپا انجام خواهد شد.

فیض بخش تصریح کرد: براساس این تفاهم نامه با گروه خودروسازی سایپا مقرر شده است تا ۶۰ هزار دستگاه شامل این فرایند شود و پیش بینی می شود تا پایان سال ۳۰ هزار دستگاه در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده قرار گیرد.

 به گفته وی، سایپا خودروها را به صورت اجاره به شرط تملیک به مصرف کننده می فروشد و وام پیش بینی شده برای این طرح ۱۹ و نیم درصد است که ۵۰ درصد اولیه را به صورت نقدی و باقی مانده به صورت وام در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

رئیس ستاد حمل و نقل سوخت با اشاره به اینکه خودروهای جایگزین شامل وانت های پلاک شده، تیبا و پراید ۱۳۱ است و اولویت با افرادی است که طی سال های گذشته خودروی فرسوده خود را از رده خارج کرده اند و خودرویی دریافت نکرده اند، اظهارداشت: خودروهایی که ۲۰ سال از عمرشان می گذرد شامل این طرح می شوند و تضمین اجرای این طرح این است که این بار خودروسازی سایپا اقدام به اجرای آن کرده است.

فیض بخش افزود: در خصوص تاکسی شورای عالی ترافیک با خودروی تیبا موافقت نکرده و همچنان خودروهای سمند و پژو برای تاکسی در نظر گرفته شده است.

به گزارش تسنیم، سعید مدنی مدیر عامل سایپا هم در مراسم امضای این تفاهم نامه با تاکید بر اینکه خودروهای فرسوده را به قیمت ۲.۵ میلیون تومان از متقاضیان خریداری خواهیم کرد، اظهار داشت: خودروهای با پلتفرم ایکس ۱۰۰ و خانواده وانت خواهد بود که در مجموع چهار نوع از محصولات سایپا در این طرح حضور خواهند داشت.

وی با بیان اینکه برای اجرای این طرح ضمانت خاصی را از مشتریان دریافت نخواهیم کرد، افزود: تنها به ارتباط سنجی از طریق بانک مرکزی خواهیم پرداخت و پیش بینی می شود پس از اسقاط خودروهای فرسوده ظرف مدت یک هفته خودرو های متقاضیان تحویل شود.

نظر شما