شناسهٔ خبر: 172581 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

حیدری:

آمریکا از انتفاع همه طرفین برجام ممانعت کرد

شهریار حیدری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: رفتار آمریکا باعث شده در طول برجام هیچکدام از طرف‌های مقابل به منافعشان دست پیدا نکنند بر این اساس ایالات متحده باید نسبت به اصلاح رفتارش اقدام کند.

به گزارش «نماینده» شهریار حیدری با اشاره به اظهارات رابرت مالی درباره وجود ابهام در احیای برجام گفت: ایران کشوری مستقل با هویت مستقل است و نقش جمهوری اسلامی در تحولات بین المللی کمتر از آمریکا نیست اگرچه ایالات متحده کشوری صاحب نفوذ است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: همواره به عنوان یک کشور مستقل و قدرتمند اعلام کردیم که خواستار روابط دیپلماتیک و حسنه با شرط حفظ حرمت ملت ها و دولت ها، همچنین شان سیاسی جمهوری اسلامی ایران هستیم.

حیدری بیان کرد: دولت آقای رئیسی اعتقاد دارد که برجام با رعایت شان ایران و رفع تحریم ها می تواند ادامه پیدا کند، اگر قرار باشد که مذاکرات هیچ دستاوردی برای کشورمان نداشته باشد با ادامه یافتن آن مخالفیم و مقام معظم رهبری فرمودند که فلسفه برجام لغو تحریم ها و شفاف سازی برنامه های هسته ای است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: دیدگاه های آمریکا نسبت به اوایل روی کار آمدن جو بایدن متفاوت است به گونه ای که هر چند وقت یکبار موضوعات جدیدی را مطرح می کنند و این بخاطر ادامه مذاکرات و گرفتن وقت از ایران است.

وی تصریح کرد: برجام برای شفاف سازی برنامه صلح آمیز هسته ای ایران است و در مقابل غربی ها باید تحریم های تحمیلی را لغو کنند این که در طول برجام بحث موشکی، دفاعی، منطقه ای و حقوق بشر را مطرح می کنند به معنای تمایل نداشتن طرف های مقابل برای به ثمر نشستن مذاکرات است.

حیدری یاد آور شد: رفتار آمریکا باعث شده در طول برجام هیچکدام طرف های مقابل به منافعشان دست پیدا نکنند بر این اساس ایالات متحده باید نسبت به اصلاح رفتارش اقدام کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ابراز کرد: اگر قرار باشد که موضوعات جدید در طول برجام مطرح شود مخالفیم چون نتیجه ای در بر نخواهد داشت. اظهارات مقامات آمریکایی اثری بر عزم جمهوری اسلامی و اراده حاکمیت و ملت ندارد چون ایران کشور مستقل بوده و چهل سال است که با رفتار و منش آمریکا آشنا هستیم.

حیدری تصریح کرد: اگر آمریکا واقعا به دنبال حل برجام است باید فقط درباره لغو تحریم ها و همچنین شفاف سازی در حوزه دانش هسته ای در چارچوب آژانس بین المللی صحبت کند. هیچ‌وقت به آمریکا خوش‌بین نبوده و نیستیم به این دلیل که اولین کشوری پس از پیروزی انقلاب اسلامی قصد آسیب زدن به کشورمان داشت همین آمریکا بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: با توجه به پیشینه ذهنی و تاریخی منفی آمریکا در طول انقلاب این کشور نشان داده دوست خوبی برای ایران نبوده و نیست. بارها مسئولین جمهوری اسلامی ایران و در رأس آن مقام معظم رهبری به صراحت اعلام کردند ما به آمریکا بدبین هستیم.

وی با بیان اینکه آمریکا حامی جریان‌های ضد ایرانی در مجامع بین‌المللی بوده است، ابراز کرد: از نظر عقلی و منطقی ثابت شده که اعتماد به آمریکا اشتباه بزرگ و خطای راهبردی است و این موضعی بوده که در عرصه‌ بین‌الملل قابل دفاع است.

نظر شما