شناسهٔ خبر: 172139 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

کاهش همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از ۱۵۰ هزار میلیارد به ۸۹ هزار میلیارد در بودجه سال ۱۴۰۰

بسطامی عضو کمیسیون مجلس شورای اسلامی گفت: در ابتدا در کمیسیون تلفیق مجلس پیشنهاد ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی برای اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان پیشنهاد شد که متاسفانه در ادامه این رقم به ۸۹ هزار میلیارد تومان رسید.

به گزارش «نماینده» علی‌اکبر بسطامی در جریان سلسله نشست‌های رویای تامین اجتماعی فراگیر با موضوع آینده‌نگاری منابع مالی سازمان تأمین اجتماعی (اصول مطالبات و پایداری منابع متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی) که صبح امروز با حضور مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و برخی از شرکای اجتماعی این سازمان برگزار شد، اظهار کرد: نظام بودجه‌ریزی کشور ما با نظام پرداخت حقوق هماهنگ نیست و در واقع مطابق با عدالت نیست.

وی تصریح کرد: متاسفانه در نظام برنامه‌ریزی حقوق و مزایا براساس قدرت چانه‌زنی بسته می‌شود و همین امر مشکلاتی را در پی خواهد داشت.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تامین اجتماعی تقریبا از سال ۵۶ - ۵۷ همیشه طلب‌هایی را از دولت‌ها داشته است و این موضوع تا به امروز ادامه داشته است و این در حالی است که نباید هم حقوق جامعه تامین اجتماعی پایمال شود افرادی که در سخت‌ترین روزها کار می‌کنند.

بسطامی گفت: در ابتدا پیشنهادی که در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در بودجه ۱۴۰۰ برای تامین اجتماعی در نظر گرفته شد قرار بود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفته شود که متاسفانه این رقم به ۱۰۰ هزار و در ادامه به۹۰ هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرد و در لحظه آخر نیز ۸۹ هزار میلیارد تومان به عنوان بودجه سازمان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شد.

وی اظهار کرد: بیش از ۸۰ میلیون به صورت مستقیم و غیرمستقیم با تأمین اجتماعی ارتباط دارند و امیدواریم دولت جدید و مجلس دست در دست هم اقدامات موثرتری را برای جامعه هدف سازمان تامین اجتماعی فراهم کنند چرا که فاصله ما با افق دیده شده برای این سازمان بسیار زیاد است.

وی اظهار امیدواری کرد: مطالبات به حق جامعه هدف تامین اجتماعی مورد توجه دولتمردان قرار بگیرد.

بسطامی گفت: البته مبلغ ۸۹ هزار میلیارد تومان به عنوان اعتبار همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در مجلس مدنظر قرار داشت که البته این مسئله در حوزه‌های مختلف نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

نظر شما