شناسهٔ خبر: 168585 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

حق گمرکی کالاهای اساسی افزایش نمی‌یابد/ حقوق ورودی خودرو ۸۶ درصد شد

گمرک نمایندگان مجلس با افزایش حقوق گمرکی کالاهای اساسی، نهاده‌های کشاورزی و دامی، دارو و تجهیزات پزشکی در سال ۱۴۰۰ مخالفت کردند ضمن اینکه مقرر کردند حقوق ورودی خودرو (به غیر از خودروهای راهسازی) ۸۶ درصد باشد.

به گزارش «نماینده» نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۱۰ اسفند) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، با اصلاحات اعمال شده درخصوص موارد ارجاعی از صحن مجلس به کمیسیون تلفیق، با بند الحاقی ۱ تبصره ۷ ماده واحده این لایحه موافقت کردند.

براساس این بند الحاقی اصلاح شده؛

۱- نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی در سال ۱۴۰۰ در همه موارد از جمله محاسبه حقوق ورودی بر اساس برابری نرخ ارز اعلام شده بانک مرکزی (نرخ سامانه مبادله الکترونیکی (ETS) در روز اظهار و مطابق ماده (۱۴) قانون امور گمرکی می‌باشد.

۲- در سال ۱۴۰۰ نرخ چهار درصد (۴٪) حقوق گمرکی مذکور در صدر بند (د) ماده (۱) قانون امور گمرکی برای کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی که در داخل کشور تولید نمی‌شود و همچنین نهاده‌های کشاورزی و دامی به یک در صد (۱٪) و برای سایر کالاها به دو درصد (۲٪) ارزش گمرکی کالا تقلیل می‌یابد.  

۳- در سال ۱۴۰۰ مبلغ ریالی حقوق ورودی کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و نهاده‌های کشاورزی و دامی نسبت به سال ۱۳۹۹ نباید افزایش یابد.

۴- حقوق ورودی خودرو (به غیر از خودروهای راهسازی) حداقل به میزان هشتاد و شش درصد (۸۶%) ارزش گمرکی آن تعیین می‌شود.

نظر شما