شناسهٔ خبر: 168486 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۰؛

سازوکار مجلس برای افزایش سهم شهرداری‌ها پس از اجرای قانون جدید مالیات‌های مستقیم در سال آینده

مالیات43 نمایندگان مجلس سازوکاری را برای افزایش سهم شهرداری‌ها از محل درآمدهای حاصل از مالیات بر ارزش افزوده، پس از اجرای قانون جدید مالیات‌های مستقیم در سال آینده تعیین کردند.

به گزارش «نماینده» نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه ۵ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، با حذف جزء ۱ و اصلاح جزء ۲ بند (ک) تبصره ۶ ماده واحده این لایحه موافقت کردند.

براساس این گزارش مهدی طغیانی در جریان بررسی این بند، با بیان اینکه پیش از این قانون مشابه این بند به تصویب مجلس رسیده است و برای جلوگیری از موازی کاری، پیشنهاد حذف این بند را داد که مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت.

در جزء ۱ بند (ک) که حذف شد، آمده بود؛ مدت اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۷/۲/۱۳۸۷ با اصلاحات و الحاقات بعدی تا لازم الاجرا شدن این قانون در سال ۱۴۰۰ تمدید می‌شود.

همچنین نمایندگان در ادامه بررسی این بند، با اصلاح جزء ۲ بند (ک) نیز موافقت کردند.

براساس جزء ۲ اصلاح شده بند (ک) تبصره ۶؛ مادامی که لایحه دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده لازم الاجرا نشده باشد، سهم هر یک از دستگاههای ذینفع از اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در سال ۱۴۰۰ مطابق با قانون سال ۱۳۹۹ است.

محمدحسین حسین زاده بحرینی در توضیح پیشنهاد خود برای اصلاح جزء ۲ بند (ک) گفت: اکنون لایحه دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده در مجلس نهایی شده و به شورای نگهبان ارسال شده است که براساس این لایحه سهم دهیاری ها و شهرداری ها از محل ارزش افزوده  در سال آینده ۴ درصد تعیین شده است.

وی تصریح کرد: از محل مالیات بر ارزش افزوده دو ذینفع دستگاه های دولتی و دیگری شهرداری ها و دهیاری ها وجود دارند که اکنون سهم شهرداری ها و دهیاری ها ۳ درصد برابر با ۱۵ هزار میلیارد تومان است و ما در این لایحه سهم آنها را ۴ درصد تعیین کرده ایم، بنابراین باید دولت می تواند، در سال آینده تنها تا زمان تایید نهایی لایحه دائمی شدن مالیات بر ارزش افزوده، قانون سال ۹۹ را اجرا کند.

نظر شما