شناسهٔ خبر: 167886 - سرویس جامعه
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

پیشنهاد نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس برای رفع مشکلات مالی سازمان انتقال خون

 بانک خون داعش نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس، از ایجاد مصوبه‌ای در کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ درپی پیشنهاد وی برای رفع مشکلات مالی سازمان انتقال خون خبر داد که بر واریز درآمد حاصل از فرآورده‌های خونی به درآمد اختصاصی این سازمان تاکید دارد.

به  گزارش «نماینده» سید محمد پاکمهر با اشاره به افزایش سطح مسئولیت‌های افراد فعال در سازمان انتقال خون در پی شیوع کرونا، گفت: در این شرایط خون گیری از اهداکنندگان همراه با غربالگری و معاینه انجام می‌شود تا سلامت آنها از نظر ابتلا به کرونا مشخص شود، بنابراین این اقدام باعث افزایش سطح فعالیت‌های کارمندان این سازمان شده است.  

شرایط اهدا خون توسط افرادی که در گذشته به کرونا مبتلا شده‌اند

نماینده مردم بجنورد، مانه و سملقان، گرمه و جاجرم و راز و جرگلان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: البته افرادی که در گذشته به کرونا مبتلا شده باشند باید یک ماه از بهبودی آنها گذشته باشد و نتیجه تست pcr که برای آنها انجام می‌شود نشان‌دهنده ICT بالا و IGM پایین باشد.

۶ شهرستان استان خراسان شمالی فاقد پایگاه انتقال خون هستند

رییس مجمع نمایندگان استان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی، در بیان مشکلات ناشی از کمبود پایگاه انتقال خون در حوزه انتخابیه‌اش، تصریح کرد: در شرایط شیوع کرونا تردد از شهرستان‌های اطراف استان به شهرهای دارای پایگاه انتقال خون با محدودیت‌هایی همراه است، ضمن اینکه در خراسان شمالی تنها ۲ پایگاه انتقال خون داریم که یکی در مرکز استان و دیگری در شهرستان شیروان قرار داشته و ۶ شهرستان این منطقه نیز فاقد پایگاه انتقال خون هستند، اما ساکنان آنها به دلیل نگاه معنوی که در این استان حاکم است، پیوسته متقاضی اهداء خون هستند.

پاکمهر در تشریح جزییات بازدیدی که از پایگاه انتقال خون بجنورد داشته است، اظهار کرد: همکاری سازمان انتقال خون خراسان شمالی با دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان‌های این استان، همچنین ارتباط تنگاتنگ این سازمان با سازمان انتقال خون تهران باعث شده که از نظر تامین نیاز به فرآورده‌های خونی در وضعیت مطلوبی قرار داشته باشیم.

وی با ارزیابی مثبت از میزان استقبال مردم خراسان شمالی برای اهداء خون، بیان کرد: در این شرایط حساس کرونایی که بسیاری از کشورها با کمبود خون و اهداکنندگان فرآورده‌های خونی مواجه هستند، در استان خراسان شمالی سطح استقبال در این زمینه به گونه‌ای است که نه تنها می توانیم نیاز بیمارستان‌های این استان به فرآورده‌های خونی را تامین کنیم، بلکه قادر به کمک به سایر استان‌ها همچون سیستان و بلوچستان هم هستیم.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، عنوان کرد: البته سازمان انتقال خون این استان با مشکلاتی نیز مواجه است که باید رفع آنها را از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان انتقال خون کشور پیگیری کنیم، بنابراین طبیعی است که نمی‌توانیم بگوییم به نقطه آرمانی رسیده‌ایم، کما اینکه پلاکت مورد نیاز، پلاسما و... و. تامین شده، اما برای تامین بخشی از فرآورده‌های مورد نیاز برای هموفیلی‌ها و فاکتورهای انعقادیکه مراحل پیشرفته گرفتن آنها در تهران انجام می‌شود به تجهیزات بیشتری در این استان نیاز داریم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، تاکید کرد: ما می‌دانیم که سازمان انتقال خون با محدودیت‌های مالی زیادی مواجه بوده و مشکلات آنها زیاد است به ویژه اینکه ۶ شهرستان خراسان شمالی که در آنها پایگاه انتقال خون وجود ندارد باید در آنها از پایگاه‌های سیار استفاده شود که در شرایط شیوع کرونا این کار امکانپذیر نیست. بنابراین باید بسترهایی فراهم شود و آمبولانس یا اتوبوس تجهیز شده در این شهرستان‌ها فعال شوند که این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به پیشنهادی که برای تامین منابع مالی سازمان انتقال خون ارائه داده است، یادآور شد: پیشنهاد دادم که درآمد حاصل از فرآورده‌های خونی که انتقال خون دارد و مبلغ بالایی هم نیست در راستای توسعه این سازمان در تمام استان‌ها و تقویت زیرساخت‌ها، تجهیزات و امکانات به طور مستقیم به درآمد اختصاصی آن برگردد که مصوب شد و امیدواریم در صحن هم رای بیاورد تا مشکلات این بخش رفع شود.

نظر شما