شناسهٔ خبر: 167872 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ

در حاشیه بازدید رئیس کمیسیون صنایع از اتحادیه کفش های ماشینی و لاستیکی

اکبری تالارپشتی: تولیدی که صادرات نداشته باشد رو به افول است /دولت باید پاسخگو باشد، اعضای اصناف باید مطالبه گر باشند

اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع با توجه به عدم همکاری وزارت صنعت با صنف کفش های ماشینی و لاستیکی گفت : اعضای اصناف باید مطالبه گر باشند ،دولت باید پاسخ گوی اصناف باشد. ما به عنوان نماینده شما در کنار شما هستیم.

به گزارش «نماینده» عزت الله اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در نشست با اعضای اتحادیه کفش های ماشینی و لاستیکی اظهار داشت: اعضای اصناف و انجمن ها باید در جلساتی که برگزار می شود مشکلات را ذکر  و راه حل بدهند تا این مشکلات حل شود.

اکبری تالار پشتی دربارۀ مشکلات این صنف گفتازنظر کارشناسی شما به مسائل آگاه تر هستید و من از زاویه دیگری مسائل را مطرح میکنم، جمع ها، مجموع های ما وتشکل های ما باید هدفمندتر مسائل را ببینید.

*دولت باید پاسخگو باشد، مطالبه گر باشید

رئیس کمیسیون صنایع با توجه به گله مندی اعضای اتحادیه از مشکلات بوجود آمده در مبحث صادرات و واردات گفت : دولت را جدا از خودتان ندانید، دولت باید پاسخگو باشد شما باید مطالبه گر باشید قطعا به خواسته هایتان می رسید و ما به عنوان نماینده شما در کنارتان هستیم.

وی ادامه داد: اگر مطالبه گری در کشور براساس آموزه های انقلاب و راه شهدا فرهنگ سازی شود، مسئول یا مدیری نمی تواند به مشکلات شما رسیدگی نکند و به آسانی از کنار مسئله بگذرند، دولت اگر کاری کند شما به عنوان مطالبه گر جلوی آن می ایستید و این حق شماست . مطالبه گری را در مسولین تقویت کنید، اگر فقط گله مند باشید راه به جایی نمی برید.

*استفاده از شرکت های دانش بنیان در تولید

اکبری تالارپشتی با توجه به ظرفیت های موجود برای تقویت این صنعت افزود: توصیه من این است که در بحث تولید  شرکت های دانش بنیان را دخالت دهید، سنتی عمل نکنید دنیا در حال تغییر است و مراودات سنتی  در حال فروپاشی است.

وی افزود: در جهت برندسازی  لازم است این شرکت های دانش بنیان کنارتان باشند متخصص این شرکت های دانش بنیان در حوزه ماشین آلات و سلامت و طراحی قالب کفش و همچنین عملکرد شرکت های و کارخانه های فعال در این زمینه شناسایی و در اختیار شما قرار می دهند.

*لزوم تفکیک حوزه تولید و فروش

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: تولید و فروش دو مبحث کاملا متفاوت هستند، شما باید این دو را از هم تفکیک کنید اینکه تولید کنندگان به فکر فروش باشد اشتباه است . نباید تولید کننده درگیر و نگران فروش باشد برای همین نیازمند راهکار هستید باید کارگروهی تخصصی داشته باشید که دغدغه این کارگروه فقط در همین زمینه باشدتولید  یک دانش و صادرات و فروش یک دانش دیگر است.

*ایجاد کنسرسیوم صادرات برای استقلال کاری 

رئیس کمیسیون صنایع با توجه با عدم همکاری وزارت صمت با این صنف  توصیه کرد: شما باید یک کنسرسیوم صادرات داشته باشیدتولیدی که صادرات نداشته باشد رو به افول است تولید استاندارد تولیدی است که قابلیت عرضه در بازار جهانی را داشته باشد.

وی بیان کرد: در حوزه صادرات و واردات چه ماشین آلات و چه مواد اولیه که لازمه ی صنعت شماست باید کنسریوم تشکیل بدهید ، شما نیازمند یک کنسریوم مقتدر هستید، با انجمن و اتحادیه مشکلی حل نمی شود، این قالب ها  مناسب حضور در عرصه بین المللی نیست.

وی خاطر نشان کرد : انجمن یک گروهی کدخدا منشی و به شکل سنتی است که مشکلی نیست داشته باشید. با کنسرسیوم  و تشکیلات حقوقی در عرصه بین الملل و در عرصه داخل از دولت مطالبه گر باشید از اینکه کدام شخص مسئول شده است، دربارۀ واردات و صادرات و...  مطالبه گر باشید ، کار را از دولت بگیرید و خودتون انجام دهید. لیست اقلام  واردات و صادرات را شما باید تعیین کنید چون شما در این صنف تخصص دارید.

*اثرگذاری اتحادیه ها و اصناف در انتخاب وزرای مربوطه

رئیس کمیسیون صنایع دربارۀ اهمیت نقش اصناف بیان کرد: من نگاهم این است که وزیر صنعت، وزیر اقتصاد، وزیر کار و رفاه اجتماعی ، وزیر کشاورزی و ....را اصناف انتخاب کنند. 

وی ادامه داد: شاید این حرف غیر قابل باور باشد ولی واقعی و به نفع نظام است. زمانی که وزیر صنایع را اصناف انتخاب می کند اولا قطعا شخصیست که گام های بزرگی برمی دارد. دوم اینکه به دلیل آنکه شخص از جنس شماست نگران عدم تناسب عملکرد آن با خواسته های خودتان نیستید. از طرف دیگر آقای رئیس جمهور که باید پاسخگو باشدپرسش گر می شود و با این نوع عمل در همه ی اشکال به نفع کشور است.

*الگوی شهر کفش 

این نماینده مجلس با استقبال از پیشنهاد ایجاد شهر گفت: پیشنهاد شهر کفش پیشنهاد خوبی است شهرک صنعتی انگلیس از روی بازارهای قدیمی ایران الگو برداری شده است وقتی این شهر باشد برای انتخاب کننده و رسیدگی امکانات برای تولید کننده  بهتر است ولی پراکندگی به ضرر اصناف است.

اکبری تالارپشتی با توجه به حضور رئیس اتحادیه چاپ و بسته بندی و صحبتشان دربارۀ اهمیت بسته بندی گفت: بسته بندی مهم است و ما نباید عقب بمانیم اگر تولید عالی باشد ولی بسته بندی ضعیف باشد ضعف کار است.

گفتنی است که روسای اتحادیه صنفی مدیران کارخانه های تولیدی و اعضای اتحادیه صنف کفش های ماشینی و لاستیکی در ابتدای این نشست به ذکر مشکلات خود در این زمینه از جمله عدم تامین منابع اولیه برای تولید ، عدم اجازه به ورود ماشین آلات بروز و پیشرفته تولید کفش و عدم هماهنگی دولت و وزارت صنعت و مشکلات ترخیص ابزار مورد نیاز تولید خود پرداختند.

نظر شما