شناسهٔ خبر: 167665 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

طرح اصلاح قانون اتاق‌های بازرگانی موجب شفافیت در عملکرد و پاسخگویی آنها می‌شود

جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: طرح اصلاح قانون اتاق بازرگانی با ایجاد شفافیت در وضعیت اتاق‌ها، نظام انتخاباتی آنها را عادلانه کرده و موجب شفافیت میزان و نحوه هزینه‌کرد دریافتی‌های اتاق‌های بازرگانی و دخالت طیف‌ها و جریان‌ها می‌شود.

به گزارش «نماینده»، جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با اشاره به بررسی طرح اصلاح قانون اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی جمهوری اسلامی ایران در مجلس گفت: تصویب این طرح می‌تواند، با ایجاد اصلاحات اساسی در ساختار اتاق‌های بازرگانی، بسیاری از ابهامات و ایرادات را نسبت به عملکرد این اتاق‌ها رفع کند.

نماینده مردم شیراز در مجلس ضمن تاکید براینکه طرح اصلاح قانون اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی با ایجاد شفافیت در وضعیت اتاق‌ها، نظام انتخاباتی آنها را عادلانه می‌کند، افزود: همچنین میزان و نحوه هزینه‌کرد دریافتی‌های اتاق‌های بازرگانی را مشخص و دخالت طیف‌ها و جریان‌ها را شفاف می‌کند.

وی تاکید کرد: نکته مثبت دیگر این طرح، خارج کردن اتاق‌ها از حالت دولتی بودن و هدایتشان به سمت پاسخگویی به حاکمیت است، همچنین با تبدیل اتاق‌های بازرگانی به یک نهاد عمومی غیردولتی موجب پاسخگویی آنها خواهد شد.

قادری تصریح کرد: طرح اصلاح قانون اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی عملا موجب تعیین تکلیف وضعیت ایجاد اتاق در شهرستان‌ها شده و وضعیت رای‌دهندگان، انتخاب شوندگان، تعهدات رئیس اتاق نسبت به اعضای هیئت نمایندگان، سهم شهرستان‌ها در هیئت نمایندگان کل و ... را مشخص می‌کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه این طرح با استفاده از تجربیات سال‌ها فعالیت افراد و مسئولان در اتاق‌های بازرگانی و هیئت نمایندگان تدوین شده و بسیار جامع است، تاکید کرد: امیدواریم این طرح بتواند، تحول کلیدی و اساسی را در کشور ایجاد کند. انتظارمان از اتاق‌های بازرگانی این است که نماینده بخش خصوصی باشند و اگر رئیس یا نمایندگان این اتاق‌ها در کنار رئیس‌جمهور، رئیس مجلس و وزرا می‌نشینند و امکان و ابزار حاکمیتی برایشان فراهم می‌شود، از سوی دیگر کاملا شفاف پاسخگوی عملکردشان باشند.

نظر شما