شناسهٔ خبر: 167418 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

درخواست نمایندگان برای بررسی بدون نوبت طرح شفافیت آراء

محمد حسین فرهنگی سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی از جمع آوری امضاء برای بررسی بدون نوبت طرح شفافیت آرای نمایندگان در صحن علنی قوه مقننه خبر داد.

به گزارش «نماینده» محمد حسین فرهنگی در خصوص طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس شورای اسلامی، گفت: نظرات و پیشنهادات نمایندگان برای طرح مذکور، دریافت و پس از بررسی در کمیسیون آیین نامه داخلی مورد تصویب قرار گرفت.

نماینده مردم تبریز، آذرشهرو اسکو در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: هم چنین بیش از ۵۰ امضا جمع آوری شده تا این طرح بدون نوبت مورد بررسی قرار بگیرد؛ در واقع مطابق ماده ۱۰۰ قانون آیین نامه داخلی مجلس، اگر ۵۰ نفر از نمایندگان برای بررسی بدون نوبت امضا جمع آوری کنند و نمایندگان در صحن به این مهم رای دهند، بدون نوبت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس با اشاره به اینکه جمع بندی خوبی در خصوص این طرح صورت گرفته است، ادامه داد: البته برخی از افراد اعتقاد دارند این طرح تعارض منافع و طبقه بندی مسائل از حیث امنیتی را دچار آسیب می کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: بر این اساس باید اذعان کرد برخی از موارد وجود دارد که شفافیت در خصوص آنها می تواند موجب دلخوری اجتماعی از نمایندگان شود که مسائل قشری و صنفی از این دست تلقی می شود.

وی افزود: البته باید یادآور شد میزان طرح چنین مسائلی خیلی کم است؛ به عنوان مثال از ۲۷ موردی که در این مجلس نهایی شده، فقط ۲ مورد جنبه صنفی و قشری داشته است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهرو اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شفافیت در خصوص رای اعتماد به وزراء نیازی نیست، اظهار کرد: در واقع این امر می تواند سبب شکل گیری برخی ذهنیت ها میان نمایندگان و وزراء شود.

عضو هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه شفافیت هیچ آسیبی ندارد اما باید توجه داشت که حریت نمایندگان قوه مقننه دچار خدشه نشود، خاطرنشان کرد: به عبارتی مردم انتظار دارند آرای نمایندگان شان در مسائلی مانند برجام، اف ای تی اف، رفع تحریم ها و غیره شفاف شود تا مشخص باشد چه کسی چه آرایی داشته است.

نظر شما