شناسهٔ خبر: 166911 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

چگونگی توزیع درآمدهای ناشی از فرآورده‌های نفتی شفاف نیست

مالک شریعتی عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه چگونگی توزیع درآمدهای ناشی از فرآورده‌های نفتی شفاف نیست، افزود: فقط شرکت ملی نفت می‌داند چقدر درآمد حاصل از فروش فرآورده‌های نفتی دارد.

به گزارش«نماینده» مالک شریعتی نیاسر  به بررسی شیوه توزیع درآمدهای فروش ۵ فرآورده نفتی اصلی (گاز مایع، بنزین، نفت سفید، نفت گاز و نفت کوره) کشور پرداخته است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی درباره چگونگی توزیع درآمدهای ناشی از فروش فرآورده‌های نفتی، گفت: مطابق قانون بودجه سال ۹۹ و جداول درآمدها و هزینه‌ها، محل صرف درآمدهای حاصل از فروش فرآورده‌های نفتی به جز ۱۴ و نیم درصد سهم شرکت ملی نفت باید حتما به خزانه دولت واریز شود.

وی با بیان اینکه چگونگی توزیع درآمدهای ناشی از فرآورده‌های نفتی، دچار ابهام است و شفاف نیست، افزود: فقط شرکت ملی نفت  می‌داند چقدر درآمد حاصل از فروش فرآورده دارد و آن را براساس چه روشی و با چه نرخی تبدیل به ریال می‌کند و اطلاعات بانک مرکزی صرفا براساس گزارش‌های شرکت ملی نفت است و بانک مرکزی اطلاعاتی نسبت به میزان درآمدها و نحوه تسعیر آن ندارد.  

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این مهم ازسوی کمیسیون انرژی در حال پیگیری است چراکه اشراف بانک مرکزی بر درآمدهای فرآورده‌های نفتی باید کامل باشد، ادامه داد: مباحث ارزی آن نیز باید با اطلاع بانک مرکزی اتفاق افتاده و در اختیار آن قرار گیرد

نظر شما