شناسهٔ خبر: 166643 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

تعلل ۲.۵ ماهه گمرک در ابلاغ حکم قضایی ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی

علیرضا نظری نماینده خمین نماینده خمین در مجلس از اینکه گمرک در ابلاغ حکم قضایی ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی تعلل ۲.۵ماهه داشته است انتقاد کرد.

به گزارش «نماینده» علیرضا نظری نماینده خمین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به رسوب ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی اظهار داشت: چرا وقتی آرای دیوان عدالت اداری که ۱۵ شهریور سال جاری درباره ترخیص ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی به گمرک و وزارت اقتصاد ابلاغ شده چرا ۲.۵ ماه زمان برده است که این رأی به گمرک اجرایی اعلام شود.

وی افزود: پس از تذکر و سؤال نمایندگان مجلس و پیگیری رسانه ها در این باره، گویا مسئولین و متولیان وزارت اقتصاد و گمرک تازه یادشان آمده چه اتفاقی رخ داده است و گمرک حتی با فرافکنی اعلام می‌کند که ما موضوع کانتینرهای لوازم خانگی را ابلاغ کرده‌ایم و باید کالا به مبدأ اصلی بازگردد و حق ورود به کشور را ندارد، فارغ از اقدام گمرک در جلوگیری وروداین ۴۲۰ کانتنر  لوازم خانگی، باید پاسخ دهند که در آن دستگاه با این همه سیستم و سامانه چگونه ابلاغ اینقدر زمان برده است.

نماینده خمین در مجلس گفت: سؤال اساسی آن است که در ۲.۵ ماهه اخیر آیا هیچ مدیری در گمرک نبوده که ابلاغ رأی قضایی به گمرکِ اجرایی را اعلام کند؟ به نظر می‌رسد مدیران متولی در گمرک و وزارت اقتصاد بعد از ورود مجلس تازه از خواب بیدار شده‌اند.

نظری خاطرنشان کرد: این نگرانی وجود دارد که مدیران اهمال‌کننده در گمرک برای پاسخگویی مدنظر قرار نگیرند و مقصر تمامی وقایع را یک کارمند عنوان کنند و بخواهند قضیه را فیصله دهند.

وی تصریح کرد: ابهاماتی هم وجود دارد که چگونه  این حجم از کالای گروه ۴ توانسته در شرایط فعلی کشور تامین ارز کند و از طرف دیگر طبق قوانین و مقررات جاری کشور نیز در بنادر پس از طی زمان مقرر، وظیفه پیگیری روند متروکه شدن کالاهای موجود را داشته‌اند.

نظری در پایان گفت: متاسفانه در کشور شاهد هستیم هر دستگاهی سعی در شانه خالی کردن از مسئولیت خود دارد وزارت صمت، گمرکات، بانک مرکزی و این روند برای نمایندگان مجلس قابل پذیرش نیست؛ قطعا  نمایندگان مجلس موضوع ۴۲۰ کانیتنر لوازم خانگی آلمانی را پیگیری کرده و کوتاه نخواهند آمد.

نظر شما