شناسهٔ خبر: 166565 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

آیا امکان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ در چند روز متوالی وجود دارد؟

محمدحسن آصفری نائب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلسگفت: این امکان وجود دارد در صورت ادامه شیوع ویروس کرونا، انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ در چند روز متوالی برگزار شود.

به گزارش «نماینده» محمد حسن آصفری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه  مجلس شورای اسلامی برای برگزاری انتخابات در شرایط کرونایی رویکرد خاصی را در دستور کار خواهد داشت، اظهار کرد: تا زمانی که زیرساخت‌های لازم برای الکترونیکی شدن انتخابات وجود نداشته باشد، نمی‌توان قانونی در این رابطه تصویب کرد؛ بنابراین وقتی که امکانات لازم برای برگزاری اینگونه انتخابات وجود ندارد  پس دیگر به تصویب قانون در این زمینه نیازی نیست.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی افزود: در وهله نخست باید متولیان امر، امکانات را برای الکترونیکی شدن انتخابات مورد بررسی قرار دهند و ناگفته نماند که روند برگزاری انتخابات جز وظایف شورای نگهبان و وزارزت کشور بوده که باید در این رابطه به توافقات خاص خود برسند.

نائب رئیس کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این امکان وجود دارد که انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ به دلیل شیوع کرونا در طی چند روز مستمر برگزار شود، اظهار کرد: اینکه گفته شود برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در طی چند روز متوالی قانونی تصویب شود باید تاکید کرد که در حال حاضر امکان طرح چنین موضوعاتی به دلیل ضیق وقت وجود ندارد.

وی در ادامه افزود: البته باید در آینده شرایط را بررسی کرد و اگر به همین شیوه بود این امکان وجود دارد که تصمیمی گرفته شود تا اینکه انتخابات ۱۴۰۰ را به صورت چند روز پی در پی برگزار کرد، اما امیدواریم تا آن زمان ویروس کرونا برطرف شود و شاهد چنین موضوعاتی نباشیم.

آصفری اظهار کرد: اولویت اصلی ما سلامت مردم بوده و همچنین حضور حداکثری پای صندوق‌های رای است که اگر در این رابطه نیز شورای نگهبان و دولت به قانونی نیاز داشته باشند مجلس شورای اسلامی هیچ مضایقه‌ای نخواهد کرد.

نظر شما