شناسهٔ خبر: 166496 - سرویس پارلمان شهری
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

بودجه سازمان های فرهنگی و اجتماعی به آسیب دیده گان کرونا اختصاص می یابد؟

خداکرمی عضو شورای شهر تهران با اشاره به لزوم اختصاص بودجه سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی و اجتماعی جهت حمایت از معیشت افراد آسیب‌دیده از کرونا گفت: مدیریت شهری تسهیلاتی برای شهروندانی که از شهرداری غرفه اجاره کرده‌اند، اختصاص داده است.

به گزارش «نماینده»، ناهید خداکرمی رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران، درباره تعطیلی دو هفته‌ای در پایتخت و تمهیداتی که شورای شهر تهران می‌تواند جهت حمایت از اقشار ضعیف در جامعه انجام دهد، اظهار داشت: حمایت از معیشت مردم دستور رئیس‌جمهور به وزارت رفاه بوده و قرار شده بود که اقشار و اصنافی که به دلیل کرونا دچار آسیب شده‌اند از طرق مختلف از جمله ارائه تسهیلات حمایت شوند.

وی با بیان اینکه شورای شهر تهران اقدام خاصی نمی‌تواند جهت حمایت از معیشت آسیب‌دیدگان کرونا انجام دهد، گفت: البته برخی از افراد به نوعی شغل آنها مرتبط با شهرداری است مثلاً غرفه‌دارانی که غرفه‌های خود را در ایستگاه‌های مترو از شهرداری اجاره کرده‌اند که برای این افراد شورای شهر مصوبه حمایتی را در نظر گرفت که یا اجاره از آنها گرفته نشود و یا تخفیف‌های لازم در زمان‌هایی که تعطیل هستند ارائه شود تا از این طریق نهایت حمایت از این افراد صورت گیرد ولی خارج از این موضوع شهرداری نمی‌تواند اقدامی انجام دهد.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران ادامه داد:‌دولت بودجه خاص برای پیشگیری از کرونا دارد و می‌تواند مانند بسیاری از کشورهای دنیا افرادی که در کرونا دچار آسیب‌های اقتصادی شده‌اند حمایت کند البته سمن‌ها یا خیرین یا سازمان‌های مردم‌نهاد نقش مؤثری می‌توانند در این زمینه ایفا کنند و به کمک دولت آیند.

خداکرمی گفت:برخی از افراد حتی برای ارتزاق روزمره به دلیل تعطیلی‌ها دچار آسیب می‌شوند که از همه سازمان‌های مردم‌نهاد خواهش می‌کنم کمک‌های لازم را در این زمینه ارائه دهند و شهروندان می‌توانند هر کدام در محدوده محل سکونت خود از افراد ضعیف و یا کارگرانی که می‌شناسند حمایت کنند.

این عضو شورای شهر تهران گفت:کمیته امداد و بهزیستی و یا سایر سازمان‌هایی که در زمینه کمک‌های مردمی فعال هستند در این شرایط می‌توانند اقدامات مؤثری انجام دهد و از طرفی در کشور سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی و اجتماعی زیادی وجود دارد که از بودجه دولتی ارتزاق می‌کنند که به دلیل شیوع کرونا فعالیت آنها کاهش یافته است.

وی بیان داشت: این سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی و اجتماعی اگر بودجه‌هایشان محقق شده باید آن را در جهت حمایت از خانواده‌های بی‌بضاعت و یا پیشگیری از کرونا اختصاص دهند.

وی گفت: بسیج محلات در حال حاضر به خوبی پای کار آمده‌اند و می‌توان با کمک این افراد شهروندانی را که شدیدا دچار آسیب‌های اقتصادی شده‌اند شناسایی و سبدهای حمایتی را به آنها ارائه داد.

این عضو شورای شهر تهران گفت:‌از بیش از ۱۹ هزار و ۲۳۹ فوتی در تهران به دلیل کرونا ۱۱ هزار و ۷۱۹ مورد مرد و ۷۵۲۰ مورد زن بوده که اکثر متوفیان سرپرست خانوار بودند که جان باختن آنها اکنون آسیب‌های اقتصادی زیادی برای خانواده‌ها ایجاد کرده است.

نظر شما