شناسهٔ خبر: 166313 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

سهامداران حقوقی عامدانه به تعهدات خود در قبال بازار سرمایه عمل نمی کنند

قاضی زاده نایب رئیس مجلس ضمن انتقاد به عملکرد سهامداران حقوقی و سازمان بورس با بیان این که سهامداران حقوقی که عمده بازار سرمایه را در اختیار دارند، به صورت عامدانه تلاش کردند تا با خروج از بازار سرمایه به تعهدات خود عمل نکنند گفت: امیدوارم دستگاه قضا با ورود جدی به این موضوع بتواند اوضاع را سر و سامان دهد.

به گزارش «نماینده»،سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس، با اشاره به تجمع اعتراضی روز گذشته  تعدادی از سهامداران در مقابل بازار بورس و اوراق بهادار نسبت به ریزش شاخص سهام گفت: مجلس طی چند ماه اخیر با دعوت از مسئولان مربوطه پیگیر رفع مشکلات بازار بورس بود تا از بروز این وقایع جلوگیری کند که متاسفانه به دلیل نبود عزم و تعهد در مسئولان دولتی برای ساماندهی این وضعیت، شاخص سهام ریزش پیدا کرد.

وی با بیان اینکه مسئولان دولتی حتی مصوبات شورای عالی بورس را به درستی اجرا نکرده و اقدامات لازم برای مدیریت بازار سرمایه را انجام نداده‌اند، افزود: سیاست‌های موازی دولت در حوزه‌های بانک مرکزی، تغییر نرخ سود بانکی، سیاست های وزارت صمت برای قیمت گذاری محصولات فولادی و ... هم بر روی بازار بورس سایه انداخت و مشکلاتی را ایجاد کرد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس تاکید کرد: از سوی دیگر سهامداران حقوقی که عمده بازار سرمایه را در اختیار دارند، به صورت عامدانه تلاش کردند تا با خروج از بازار سرمایه به تعهدات خود عمل نکنند در صورتی که طبق مصوبه شورای عالی بورس آنها موظف به بازارگردانی شده‌اند.

قاضی‌زاده هاشمی با تاکید براینکه متاسفانه مجبور شدیم برای ساماندهی بازار سرمایه با کمک دستگاه‌ قضایی وارد این ماجرا شویم، اظهار کرد: جلساتی را تاکنون با دادستان تهران که از سوی رئیس قوه قضائیه مامور به انجام اقدام ویژه برای ساماندهی بازار بورس شده است، داشته‌ایم. مجلس برای جلوگیری از بروز این اتفاقات در بازار سرمایه از ابتدا تلاش کرد تا با گفت‌وگو و پیگیری وارد این موضوع شود اما سهامداران حقوقی به قانون و مصوبه شورای عالی بورس عمل نکردند.

نایب رئیس مجلس تصریح کرد: سهامداران حقوقی بورسی در حقیقت یعنی دولت زیرا آنها به نحوی از انحا به دولت وصل هستند، یا سازمان‌های دولتی و یا به ترتیبی منصوب دولت به حساب می‌آیند. امیدوارم دستگاه قضا با ورود جدی به این موضوع بتواند اوضاع را سر و سامان دهد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس تاکید کرد: ما هم در مجلس از طریق سازمان بورس و دستگاه قضا پیگیر هستیم تا اقدامات لازم را برای اصلاح وضعیت بحرانی بورس انجام دهیم./

نظر شما