شناسهٔ خبر: 165924 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

شفافیت آرای نمایندگان در کمیسیون آیین نامه مجلس تصویب شد

سمیه محمودی سخنگوی کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس گفت: ‌در نشست امروز کمیسیون مصوب شد نمایندگانی که در رأی‌ها رأی مخالف، موافق و ممتنع می‌دهند و یا در رأی‌گیری شرکت نمی‌کنند، در معرض نمایندگان قرار گیرد.

به گزارش «نماینده»، سمیه محمودی نماینده مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به نشست امروز کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس گفت: در جلسه امروز طرح شفافیت آرای نمایندگان در دستور کمیسیون قرار داشت و ماده ۱۱۹ آئین‌نامه مجلس در این باره اصلاح و تصویب شد.  

وی افزود: در ماده ۱۱۹ آمده است که هیأت رئیسه موظف است تا مجلس را به وسایل الکترونیکی مجهز و به وسیله این سیستم الکترونیکی تعداد رأی‌گیری تعداد حاضران و آرای موافقان و مخالفان مشخص شود.  

سخنگوی کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس اظهار داشت: در اصلاحیه‌ای که در نشست امروز در این ماده اعمال شد، در زمان انتشار رأی موافقان و مخالفان اسامی نمایندگان موافق و مخالف و کسانی که رأی ممتنع دادند و یا در رأی‌گیری شرکت نکردند در معرض دید نمایندگان قرار می‌گیرد.  

محمودی خاطرنشان کرد: براساس این مصوبه چنانچه سیستم الکترونیکی دچار مشکل باشد رأی‌گیری‌های از طریق قیام و قعود و یا از طرق دیگر انجام می‌شود. تمدید این مدت با تصویب مجلس انجام می‌شود.  

وی افزود: طبق این مصوبه انتشار آرا در مواردی که به تشخیص هیأت رئیسه جنبه قشری، صنفی و یا منطقه‌ای دارد مجاز نخواهد بود.

نظر شما