شناسهٔ خبر: 165907 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

شفاف شدن صفر تا صد فرآیند واردات با راه‌اندازی سامانه جامع تجارت

حسینی کیا عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه سامانه جامع تجارت، صفر تا صد فرآیند واردات شفاف می‌کند، ادامه داد: نه تنها ثبت کالا در این سامانه از احتکار جلوگیری می‌کند، بلکه بر کاهش قیمت کالاها نیز به دلیل حذف سوداگران اثرگذار است.

به گزارش «نماینده»، سیدجواد حسینی کیا، درخصوص تشکیل سامانه جامع تجارت، گفت: به یقین تشکیل این سامانه به دلیل جلوگیری از قاچاق کالا اتفاق مهمی در کشور خواهد بود، این درحالی است که قاچاق در بخش‌های مختلف تجارتی به وضوح مشاهده می‌شود مثلا فقط ۲ و نیم میلیارد قاچاق در حوزه کالاهای اساسی داریم.   

نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تشکیل سامانه جامع تجارت شفافیت خوبی را امور اقتصادی به ویژه واردات کالا به وجود می‌آورد، تاکید کرد: نظارت جدی بر سامانه با هدف جلوگیری از وقوع فساد در این سامانه نیز ضروری است.

وی ادامه داد: سامانه جامع تجارت باید گمرک، وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه، انبارهای کشور، بخش ثبت سفارشات وزارت صمت و فروشگاه‌ها را به یکدیگر متصل کند زیرا درصورت ایجاد این زنجیره می‌توان ورود کالای قاچاق را کاهش داد.

به گفته این نماینده مجلس سامانه جامع تجارت میزان مصرف و تعداد ثبت سفارش یک کالا را در کشور مشخص خواهد کرد و می‌تواند شفافیت خوبی نیز در حوزه مالیات ایجاد کند.

حسینی‌کیا با بیان اینکه راه‌اندازی سامانه جامع تجارت و توسعه فعالیت‌های آن جزو مطالبات وکلای مردم در خانه ملت است، افزود: یکی از مشکلات پیش‌روی کنترل بازار، نبود بانک اطلاعاتی قوی درباره آمار کالاها است. به طور مثال نمی‌دانیم نهاده‌های دامی به چه میزان وارد شده و اکنون در کدام انبارها نگه‌داری می‌شوند؟ لذا با راه‌اندازی این سامانه اطلاعات دقیقی از وضعیت کالاها در اختیار قرار می‌گیرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شواری اسلامی با بیان اینکه راه‌اندازی سامانه جامع تجارت، صفر تا صد فرآیند واردات شفاف می‌کند، ادامه داد: نه تنها ثبت کالا در این سامانه از احتکار جلوگیری می‌کند، بلکه بر کاهش قیمت کالاها نیز به دلیل حذف سوداگران اثرگذار است.

نظر شما