شناسهٔ خبر: 165654 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: مهر

ضعف مدیریتی از عوامل اصلی مشکلات کشور است

دلخوش سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس با بیان اینکه ضعف مدیریتی از عوامل اصلی مشکلات کشور است، گفت: باید علت متوقف شدن ۱۸۰ هزار کانتینر کالای مورد نیاز مردم در گمرکات مشخص شود.

به گزارش «نماینده»،سید کاظم دلخوش شامگاه پنج‌شنبه در گفتگوی ویژه خبری با اشاره به گرانی‌های افسار گسیخته در جامعه، بیان کرد: بودجه کشور به چند قلم کالا وابستگی دارد و به دلیل ساختار سنتی خود با مشکلات مختلفی مواجه است.

سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس با بیان اینکه به دلیل تحریم‌ها، میزان فروش نفت کشور کاهش یافته است گفت: طبق سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری سالانه ۵ درصد از وابستگی بودجه کشور به فروش نفت باید کاهش می‌یافت که این اتفاق به دلایلی نظیر ضعف مدیریتی تاکنون رخ نداده است.

وی بخش اعظم مشکلات اقتصادی فعلی کشور را ناشی از تحریم دشمنان دانست و با بیان اینکه بخشی از مشکلات نیز به دلیل ضعف مدیریتی سه قوه و دستگاه‌های اجرایی است، تصریح کرد: ضعف مدیریتی و تصمیم گیری‌های نادرست و عجله‌ای باعث شده که ما از منابع غیرنفتی مانند ذخایر معدنی به درستی استفاده نکنیم.

دلخوش با تاکید بر اینکه قانون مالیات بر خانه‌های خالی به هیچ عنوان نمی‌تواند افراد بی‌خانمان را خانه‌دار کند، ادامه داد: وقتی مجلس قانونی را وضع می‌کند همه دستگاه‌های اجرایی موظف به رعایت آن هستند و اگر این قوانین به درستی اجرایی نشود مشکل از مجلس نیست زیرا ما نقصی در قوانین نداریم.

نماینده صومعه سرا در مجلس مشکلات مربوط به اجرای قوانین را مربوط به اعمال سلیقه در بخش اجرایی و مدیریتی دانست و افزود: نظارت بر حسن اجرای قانون بیشتر مربوط به قوه قضائیه و قوه مجریه است و وقتی این موارد به درستی رعایت نشود مشکلاتی در کشور ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه معتقدم ارز باید آزاد باشد، اضافه کرد: باید بررسی شود که چرا ارزهای تعلق گرفته به برخی از افراد در خارج از کشور هنوز برنگشته و چرا در شرایط سخت فعلی ۱۸۰ هزار کانتینر کالاهای مورد نیاز مردم در گمرکات مسدود شده و یا اینکه چرا ذرت و سویای مورد نیاز مرغداری‌ها در بنادر دپو شده است.

نظر شما