شناسهٔ خبر: 165552 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

دولت حاضر به ارائه لایحه افزایش تعداد نمایندگان نمی شود

علیرضا بیگی عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس تاکید دارد که با وجود اینکه باید ۴۰ نماینده به قوه مقنه افزوده شود اما دولت به دلیل محدودیت های منابع مالی زیر بار این کار نمی رود.

به گزارش «نماینده» احمد علیرضابیگی در خصوص ضروت افزایش تعداد نمایندگان گفت: هر ۱۰ سال باید افزایش تعداد نمایندگان را شاهد باشیم، این افزایش تعداد از جمله حقوق مردم است اما دولت به دلیل محدودیت منابع مالی از فراهم کردن زمینه لازم از این مهم سرباز زده است.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس درباره هزینه افزایش تعداد نمایندگان توضیح داد: طبیعتا هزینه مجلس که ۲۹۰ نماینده عضو دارد بسیار کمتر از مجلسی است که ۳۳۰ نماینده داشته باشد، افزایش ۴۰ نماینده به ازای هر ۱۰ سال بار مالی برای دولت دارد که تا امروز دولتی زیر بار اجرای آن نرفته اند.

وی با بیان اینکه ۲۰ سال است که افزایش تعداد نمایندگان رقم نخورده است، ادامه داد: در واقع دولت در تامین منابع مالی و تخصیص اعتبار به مجلس مشکل دارد اما درواقع حقوق مردم در این زمینه تضییع می شود.

این نماینده مجلس درخصوص ورود مجلس به افزایش تعداد نمایندگان، بیان کرد: مجلس دوره گذشته به موضوع افزایش تعداد نمایندگان ورود و زمینه توزیع ۴۰ نماینده در جغرافیای ایران را فراهم کرد و طرحی دراین زمینه ارائه شد.

علیرضابیگی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به برخی جزییات تهیه طرح افزایش تعداد نمایندگان در مجلس دهم، گفت: توزیع نمایندگان در جغرافیای جمهوری اسلامی با حساسیت های مختلفی همراه بوده و هست، رایزنی های بسیاری در کمیسیون شوراها و امور داخلی اتفاق افتاد، این امر مهم در قالب طرح آماده و به صحن ارائه شد اما در صحن به دلیل فقدان منابع مالی برای افزایش تعداد نمایندگان با مخالفت دولت رو به رو  و از دستورکار خارج شد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت حاضر نیست لایحه افزایش تعداد نمایندگان را به مجلس ارائه دهد، این عدم همکاری در واقع باعث تضییع حقوق مردم می شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، اصل ۶۴ قانون اساسی تاکید دارد که عده‌ نمایندگان‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ دویست‌ و هفتاد نفر است‌

و از تاریخ‌ همه‌ پرسی‌ سال‌ یکهزار و سیصد و شصت‌ و هشت‌ هجری‌ شمسی‌ پس‌ از هر ده‌ سال، با در نظر گرفتن‌ عوامل‌ انسانی، سیاسی، جغرافیایی‌ و نظایر آنها حداکثر بیست‌ نفر نماینده‌ می‌ تواند اضافه‌ شود

نظر شما