شناسهٔ خبر: 165461 - سرویس جامعه
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

رئیس جمهور عزم و اراده جدی برای اجرای سختگیرانه پروتکل‌های بهداشتی ندارد

حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت مجلس با انتقاد از اینکه رئیس‌جمهور به عنوان رئیس ستاد مقابله با کرونا عزم و اراده جدی برای اجرای سختگیرانه پروتکل‌های بهداشتی ندارد، گفت: ایشان به طور مداوم بر ضرورت نظارت سختگیرانه بر اجرای رعایت پروتکل‌ها تاکید می‌کند اما در عمل شاهد اقدام موثری نیستیم.

به گزارش «نماینده»، حسینعلی شهریاری با هشدار نسبت به وضعیت بحرانی شیوع کرونا در کشور، گفت: روز دوشنبه 235 و دیروز 228 نفر از هموطنان جان خود را بر اثر کرونا  از دست دادند و تعدادی فوتی‌های تهران از سایر مناطق کشور بیشتر است بنابراین در این رابطه نگرانی جدی وجود دارد و باید نظارت‌ها بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی به شدت سختگیرانه باشد.

مصوبات ستاد ملی کرونا بالاتر و فراتر از تمامی قوانین است

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا تعیین مجازات متخلفان از رعایت پروتکل‌های بهداشتی در صلاحیت مجلس است یا ستاد مقابله با کرونا، افزود: مصوبات ستاد ملی کرونا بالاتر و فراتر از تمامی قوانین است و می‌تواند دستورالعمل‌هایی را تدوین و اجرا کند.

وی ادامه داد: در گذشته تعطیلی کشور اتفاق نمی‌افتاد اما در حال حاضر این موضوع از اختیارات ستاد و شورای عالی امنیت ملی است البته رهبر معظم انقلاب اختیاراتی را به ستاد ملی مبارزه با کرونا داده که بر این اساس می‌تواند پروتکل‌های سختگیرانه‌ای را پیش‌بینی و اجرا کند.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه رئیس جمهور به عنوان رئیس ستاد مقابله با کرونا عزم و اراده جدی برای اجرای سختگیرانه پروتکل‌ها ندارد و به گفتاردرمانی روی آورده است، تصریح کرد: ایشان به طور مداوم بر ضرورت نظارت سختگیرانه بر اجرای رعایت پروتکل‌ها تاکید می‌کند اما در عمل شاهد اقدام موثری نیستیم.

شهریاری نقش سفرها را در شیوع ویروس کرونا بسیار موثر دانست و گفت: یکی از نگرانی‌های جدی ما در  ارتباط با تعطیلات چند روزه است زیرا اگر مسیرها مسدود نشود مردم به ویژه به استان‌های شمالی کشور سفر می‌کنند و با این اقدام جان دیگران را به خطر می‌اندازند و از سویی در صورت ابتلا ویروس کرونا را منتشر می‌کنند.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اعمال مقررات سختگیرانه برای جلوگیری از سفرهای غیرضرور را از اختیارات ستاد ملی مبارزه با کرونا دانست و افزود: متاسفانه رئیس‌جمهور مشابه اقداماتی که در برخی کشورها در رابطه با کرونا انجام می‌شود را در ایران پیاده کرده است البته ما حتی شبیه کشورهای اروپایی هم عمل نکردیم زیرا اقدامات سختگیرانه و محدودیت‌ها و جریمه‌های بالا را برای کسانی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند اعمال کرده‌اند اما ما همه چیز را رها کردیم.

وی یادآور شد: متاسفانه دست مجلس در شرایط فعلی بسته است در غیر این صورت باید رئیس‌جمهور را به صورت جدی در رابطه با عملکردش به عنوان رئیس ستاد مبارزه با کرونا بازخواست می‌کرد.

برچسب‌ها:

نظر شما