شناسهٔ خبر: 165230 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

اقساط سنگین تسهیلات ۴۰۰ میلیونی مسکن بر دوش خانوارها

مسکن نماینده مجلس یازدهم گفت: یکی از موضوعات مهم در رابطه با افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن، افزایش مدت زمان پرداخت اقساط است، قطعا اگر این مسئله محقق شود، فشار کمتری به وام گیرندگان برای پرداخت اقساط وارد خواهد شد.

 به گزارش «نماینده»، محسن فتحی، با اشاره به تصمیم وزارت راه و شهرسازی برای افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن، گفت: در چند سال اخیر قیمت مسکن افزایش اصطلاحا نجومی داشته و این مسئله موجب شده که مردم قدرت مالی کافی را برای خرید مسکن نداشته باشند. حال وزارت راه و شهرسازی با همکاری بانک های عامل، اقدام به افزایش سقف خرید مسکن به ۴۰۰ میلیون تومان کرده است.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن موجب افزایش قدرت مالی خریداران می شود، بنابر این شاید برخی از زوج های جوان بتوانند از این ابزار برای خانه دار شدن استفاده کنند.

تسهیلات ۴۰۰ میلیون تومانی، اقساط سنگینی را به دوش خانوارها می اندازد

وی ادامه داد: اما مسئله اینجاست که تسهیلات ۴۰۰ میلیون تومانی، اقساط سنگینی را به دوش خانوارها می اندازد، از این رو عملا اکثریت زوج های جوان قادر به دریافت این تسهیلات نخواهند بود.

مدت زمان پرداخت اقساط وام ۴۰۰ میلیونی باید افزایش یابد

فتحی گفت: به نظر من وزارت راه و شهرسازی باید در مسئله افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن، چندین مولفه را مد نظر قرار داشته باشد، یکی از موضوعات مهم در این رابطه، افزایش مدت زمان پرداخت اقساط وام است، قطعا اگر این مسئله محقق شود، فشار کمتری به وام گیرندگان برای پرداخت اقساط وارد خواهد شد.

ضرورت کاهش سود تسهیلات خرید مسکن

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: یکی دیگر از مسائل تأثیرگذار در بحث تسهیلات خرید مسکن، موضوع کاهش سود تسهیلات است، البته به گفته مسئولان وزارت راه، قرار است که تسهیلات ۴۰۰ میلیونی مربوط به پس‌انداز مسکن جوانان با سود ۹ درصد عرضه شود، اما با توجه به میزان وام مذکور، سود تسهیلات باید بیشتر کاهش یابد.

وی افزود: به نظر من مهم ترین برنامه وزارت راه و شهرسازی برای مدیریت بازار مسکن، باید افزایش تسهیلات ساخت و ساز مسکن باشد تا از این طریق، میزان تولید مسکن افزایش یافته و نرخ عرضه و تقاضا به تعادل برسد.

نظر شما