شناسهٔ خبر: 165174 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

اعطای کالابرگ به خانوار ایرانی از مهرماه تا اسفند ۹۹ اجرا خواهد شد/میزان دریافتی هر خانوار اعلام شد

حاجی بابایی/2 رئیس کمیسیون برنامه بودجه مجلس گفت:طرح تامین کالهای اساسی (کالابرگ) را از مهر سال جاری تا اسفند سال جاری اجرا می‌کنیم.اگر وضعیت اینگونه بود ادامه خواهیم داد و اگر وضعیت اینگونه نبود حذف می‌شود.

به گزارش «نماینده» حمیدرضا حاجی‌بابایی رئیس کمیسیون برنامه بودجه مجلس امروز (یکشنبه ۶ مهر ۹۹) درباره اولویت برای طرح کالاهای اساسی، اظهار داشت: وضعیت معیشتی به ویژه کالای اساسی در کشور و افزایش قیمت‌ها اقشار مختلف جامعه را به ویژه کسانی که از درآمد پایین برخوردار هستند با مشکل مواجه کرده است.

وی افزود: حدود ۲۰۰ نفر از نمایندگان مجلس به یک فوریت طرح تامین کالاهای اساسی رای دادیم و بر اساس یک فوریت دولت را مکلف کردید که در جامعه کالا برگ در اختیار مردم قرار دهد و در این مقطع مشکلات مردم را برطرف کنند. این طرح یک فوریت در کمیسیون برنامه بوجه مصوب شد و حدود یک ماه ونیم بحث و بررسی صورت گرفت و به دلیل اینکه ما بعد از این هفته دو هفته تعطیلی خواهیم داشت ۵۰ نفر از نمایندگان درخواست داشتیم این طرح چهارشنبه هفته جاری مطرح و مصوب شودتا به تاخیر نیفتد.

 رئیس کمیسیون برنامه بودجه مجلس خاطرنشان کرد: بر اساس خواسته نمایندگان عزیز قرار بر این شد که مصوبه کمیسیون برنامه بودجه ما ۳۰ هزار میلیارد تومان از محل بند «و» تبصره ۲ و محل تبصره ۱۴ برای کالاهای اساسی تخصیص دهیم.

حاج‌بابایی با بیان اینکه منظور از کالاهای اساسی کارت‌هایی است که در اختیار مردم قرار می‌گیرد، گفت: حدود ۶۰ میلیون ایرانی با این کارت‌ها یارانه معیشت را دریافت می‌کنند. حدود ۲۰ میلیون نفر ایرانی تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی قرار دارند و ۷ میلیون نفر کسانی هستند که تحت پوشش هیچ جا نیستند بنابراین به ۲۰ الی ۲۱ میلیون نفر قرار است بر اساس این طرح ماهیانه هر نفر ۱۲۰ هزار تومان و خانواده ۵ نفره ۶۰۰ هزار تومان کالا در اختیار آنان قرار داده شود و این کارت کالایی است و نقدی نیست.

وی افزود: بدانید که در آمریکا اکنون ۴۰ میلیون نفر توسط همین کارت‌ها کالا دریافت می‌کنند. ۴۰ میلیون نفر بقیه نیز نصف این ۲۰ میلیونی که ذکر شد کالابرگ دریافت می‌کنند یعنی یک سبد کالا در اختیارشان قرار می‌گیرد و ۲۰ میلیون نفر اول برای این سبد کالا پولی پرداخت نمی‌کنند اما ۴۰ میلیون نفر باقیمانده ۵۰ درصد پول را پرداخت می‌کنند.

 رئیس کمیسیون برنامه بودجه مجلس باتاکید بر اینکه این طرح قرار نیست یک طرح ادامه‌دار باشد، ‌گفت:‌ نخست این طرح را از مهر سال جاری تا اسفند سال جاری اجرا می‌کنیم. اگر وضعیت اینگونه بود ادامه خواهیم داد و اگر وضعیت اینگونه نبود حذف می‌شود.

ادامه دارد...

نظر شما