شناسهٔ خبر: 164791 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

ثبت اطلاعات مسکونی ۱۳ میلیون مالک در سامانه اسکان

مسکن مهر سخنگوی کمیسیون عمران مجلس، با اعلام اینکه تاکنون ۱۳ میلیون مالک، اطلاعات مساکن خود را در سامانه املاک و اسکان بارگذاری کرده اند، گفت: از این میزان، بالغ بر دو هزار نفر مالک اعلام کرده اند که بیش از یک خانه دارند.

به گزارش «نماینده»، البرز حسینی سخنگوی کمیسیون عمران مجلس ، با اشاره به اهمیت راه اندازی سامان املاک و اسکان برای مدیریت بازار مسکن در کشور، گفت: یکی از الزامات مدیریت بازار، یکپارچه سازی اطلاعات مسکن و اراضی در کشور است، از این رو با راه اندازی کامل این سامانه می توان بازار را مدیریت کرده و برای این حوزه برنامه ریزی کلانی تدوین کرد.

نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: راه اندازی سامان املاک و اسکان از سال 94 در مجلس به تصویب رسید، اما متأسفانه در تشکیل و راه اندازی این سامانه تعلل صورت گرفت، زیرا بر اساس قانون، 16 منبع اطلاعاتی، باید اطلاعات املاک و مستغلات را به وزارت راه و شهرسازی ارائه می کردند اما این مسئله محقق نشده بود.

وی گفت: وزارت راه و شهرسازی در 6 ماه اخیر با همکاری شرکت های دانش بنیان اقدام به طراحی سامانه املاک و اسکان کرد و پس از آن از طریق خوداظهاری بخشی از اطلاعات مالکان و ملک ها جمع آوری شد.

تاکنون 13 میلیون مالک، اطلاعات مساکن خود را در سامانه املاک و اسکان بارگذاری کرده اند

حسینی با اعلام اینکه تاکنون 13 میلیون مالک، اطلاعات مساکن خود را در سامانه املاک و اسکان بارگذاری کرده اند، گفت: از این میزان، بالغ بر دو هزار نفر مالک اعلام کرده اند که بیش از یک خانه دارند، البته این مسئله به معنای آن نیست که این مسکن ها، خانه های خالی هستند.

نقش راه اندازی سامانه املاک و اجرای سیاست های مالیاتی در کنترل بازار مسکن

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس افزود: قطعا با راه اندازی سامانه املاک و اسکان و اجرای سیاست های مالیاتی مانند مالیات بر خانه های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه می توان نسبت به کنترل قیمت اجاره و فروش مسکن و مدیریت حوزه ساخت و ساز اقدام کرد.

نظر شما