شناسهٔ خبر: 164099 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

مدل نظام انتخابات تناسبی در فراکسیون مدیریت شهری مجلس بررسی شد

جعفر قادری نایب رئیس اول فراکسیون مدیریت شهری از بررسی مدل انتخابات تناسبی در نشست این فراکسیون خبر داد.

به گزارش «نماینده»، جعفر قادری نایب رئیس اول فراکسیون مدیریت شهری، در تشریح جزئیات نشست روز گذشته این فراکسیون اظهار داشت: در این جلسه مدل نظام انتخابات تناسبی در انتخاب اعضای شوراهای شهر و روستا و ابعاد این شیوه در جهت تقویت دموکراسی، حضور پرشور مردم در انتخابات و انتخاب نمایندگان احزاب، گروه‌ها، قومیت‌ها و اقشار را تشریح کردم.

وی افزود: در انتخابات تناسبی هر نامزد می‌تواند بصورت مستقل و یا عضوی از یک ائتلاف در انتخابات شرکت کند. هر نامزد عضویت در شورای اسلامی شهر و یا روستا، پس از ثبت نام، می‌تواند بصورت نامزد مستقل و یا عضوی از یک ائتلاف، در انتخابات شوراهای اسلامی یکی از شهرها و یا یکی از روستاها با دیگر نامزدها رقابت کند. همچنین هر جریان سیاسی، تخصصی، محلی، مذهبی و یا قومی بجای یک ائتلاف می‌تواند در قالب چند ائتلاف وارد جریان انتخابات شود. در صورتی یک ائتلاف می‌تواند از مزایای ائتلاف استفاده نماید که سهم آرای مجموع نامزدهای ائتلاف حداقل باندازه ۱۰ درصد کل آرای صحیح ماخوذه باشد. در هر حوزه انتخاباتی شهر و یا روستا صرف نظر از اینکه تعداد کرسی‌های آن حوزه چه تعداد باشد، حداکثر تا سقف تعداد اعضای پیش‌ بینی شده برای شورا، هر رای‌دهنده می‌تواند به یک یا چند نفر داوطلب مستقل و یا ائتلافی و یا تلفیقی از گزینه‌ های مستقل و ائتلافی و یا یک لیست کامل ائتلافی با نوشتن صرف اسم آن ائتلاف، رای ‌دهد.

نایب رئیس اول فراکسیون مدیریت شهری تصریح کرد: به ازای هر رای شمارش شده برای هر فرد عضو یک ائتلاف، یک رای برای آن ائتلاف نیز منظور می‌شود و سهم هر ائتلاف از تعداد اعضای شورای هر حوزه انتخابیه، متناسب با سهم آراء منظور شده برای آن ائتلاف از کل آرای صحیح ماخوذه برای تمام کاندیداها در آن حوزه تعیین می شود. بر این اساس در هر ائتلاف اعضای منتخب شورا براساس سهم اختصاص یافته به ترتیب رای بالاتر، انتخاب می‌شوند.

قادری در همین راستا گفت: در صورت تساوی آراء دو و یا چند فرد، عضو و یا اعضای منتخب شورا، به قید قرعه انتخاب می‌شوند. بعد از اختصاص سهم همه ائتلافها از کل اعضای شورا، تعداد اعضای باقیمانده شورا به نامزدهای مستقل و یا نامزدهای راه نیافته عضو ائتلافها، هرکدام که رای بیشتری داشته باشند، اختصاص می‌ یابد.

وی خاطرنشان کرد: در صورت خروج هر عضو از شورا به هر دلیل، عضو علی البدل از همان ائتلاف جایگزین خواهد شد و جایگزین عضو مستقل نیز یک عضو علی البدل مستقل می باشد.

نظر شما