شناسهٔ خبر: 163829 - سرویس جامعه
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

ظفرقندی: دقت لازم در ابعاد ملی برای کنترل کرونا رخ نداد/ کرونا با تعارف کنترل نمی‌شود

ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: اگر به پیک دوم کرونا مبتلا شدیم به این دلیل بود که دقت لازم در ابعاد ملی برای کنترل و پیشگیری رخ نداد.

به گزارش «نماینده» دکتر محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی کشور در نشستی که صبح امروز در محل این سازمان برگزار شد گفت: شرایط پیچیده است و امکان کنترل بیماری نیست بنابراین باید دست به دست هم بدهیم تا در زمان کوتاه به کنترل بیماری دست یابیم.

وی افزود: اگر یک عزم ملی و یک مسئولیت اجتماعی احساس نشود، گرفتار همین اتفاقی می‌شویم که در پیک دوم رخ داد. اگر به پیک دوم مبتلا شدیم به این دلیل بود که دقت لازم در ابعاد ملی برای کنترل و پیشگیری رخ نداد و تعطیلات و تجمعاتی اتفاق افتاد. کنترل بیماری با تعارف میسر نمی‌شود.هر یک نفری که بر اثر ابتلا به کرونا فوت می‌کند یک خانواده را متاثر می‌کند.

ظفرقندی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران تصریح کرد: یکی از جنایت‌هایی که آمریکا در حق ما کرد تحریم بود، تحریم فقط ظلم به ملت ایران نیست، زیرا ویروس مرز نمی‌شناسد و اگر یک کشور نتواند تجهیزات پزشکی و ... را تأمین کند ویروس جهانگیر می‌شود و این جهانگیری جنایت در حق بشریت است.

رئیس سازمان نظام پزشکی بیان اینکه دانشگاه آکسفورد واکسن تولیدی خود را با مبلغ 120 دلار به برخی کشورها پیش‌فروش کرده است گفت: تأمین آن برای مردم سهل‌ نیست و شواهد نشان می‌دهد اثربخشی آن کمتر از سه ماه است.

وی اضافه کرد: اگر مردم رعایت نکنند و عادی‌سازی صورت گیرد بحران تشدید می‌شود، آگاه‌سازی کار رسانه‌ای است و کنترل و مدیریت کار مسئولان است، در این دوره مکاتباتی با ریاست جمهوری برای کنترل بیماری انجام شده است؛ باید به مردم هشدار داد و رسانه‌ها باید وقایع مهم و تلاش کادر درمان را ثبت کنند. یک خانم پزشک مشغول به کار شده که همه اعضای خانواده و خودش به بیماری مبتلا شدند، این‌ها فداکاری است که باید ثبت شوند.

ظفرقندی با بیان این‌که میزان حفاظت در بیمارستان‌ها از سطح خوبی برخوردار است درباره علت ابتلای کادر درمان به کرونا گفت: به هرحال تجهیزات حفاظتی باعث جلوگیری صددرصدی از ابتلای فرد به کرونا نمی‌شود.

وی در مورد داروی رمدسیویر گفت: بیش از 40 هزار مورد در 30 الی 35 کشور در اروپا و ایران درمورد این دارو ارزیابی شده و پس از اعلام نتیجه مثبت به پروتکل و فارماکوپه وارد شد، در حال حاضر واردات این دارو افزایش یافته و تولید و توزیع داروی ایرانی از هفته بعد آغاز می‌شود.

نظر شما