شناسهٔ خبر: 163393 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

دولت در سال گذشته ۶۴ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه صرف امور جاری کرد

سلیمی عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: دولت در سال گذشته ۶۴ هزار میلیارد تومان از اعتبارات مربوط به صندوق توسعه ملی که باید صرف امور زیربنایی شود، در امور جاری هزینه کرده است.

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، گفت: دولت در سال گذشته ۶۴ هزار میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی برای امور جاری کشور هزینه کرده است و این در حالی است که منابع صندوق توسعه ملی باید در امور زیربنایی هزینه شود.

وی افزود:‌هزینه‌کرد منابع صندوق توسعه ملی در امور جاری توسط دولت به این شکل بود که برای مصارف زیرساختی و زیربنایی اعتباراتی از صندوق توسعه ملی توسط دولت برداشت شده و نیمی از این اعتبار در محلی که باید هزینه شود، صرف شده و نیم دیگر در امور جاری هزینه شده است.

عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت:‌به عنوان مثال در مورد اشتغال روستایی یک و نیم میلیارد دلار دولت از صندوق توسعه ملی برداشت کرده که تنها نیمی از آن در محل مورد نظر هزینه شده و مابقی صرف امور جاری شده است.  

سلیمی خاطرنشان کرد: علاوه بر این دولت در سال گذشته بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان اوراق خریداری کرده است و پیش‌بینی می‌شود که تا پایان دولت فعلی میزان بدهی دولت تنها در بخش اوراق بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان باشد و با این بدهی کار را به دولت بعد بسپارد.

وی افزود: رئیس‌جمهور پیش از این دائما عنوان می‌کرد تخصیص ۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار به مسکن مهر باعث ایجاد تورم در کشور شده است و این در حالی است که این اعتبار برای ۵ سال در نظر گرفته شده بود و دیگر اینکه این بودجه یک سطح اعتباری بود و مجدد بازپرداخت می‌شد.

عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: این اظهار نظر رئیس‌جمهور در مورد ردیف اعتباری مربوط به مسکن مهر در حالی است که دولت آقای روحانی با این اقدامات خود اقدام به خلق پول کرده و همین خلق پول باعث تورم در کشور شده است و همین هزینه‌کرد دولت از صندوق توسعه ملی برای امور جاری و نیز فروش اوراق خود از مصادیق خلق پول در کشور است.

نظر شما